İranlı general protestolarda 300’den fazla kişinin öldüğünü söyledi

İran İhtilal Muhafızları Hava Kuvvetleri Kumandanı Tuğgeneral Buyruk Ali Hacızade, 22 yaşındaki Mahsa Amini‘nin “başörtüsünü düzgün takmadığı için” ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesiyle başlayan protestolarda 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

İran Öğrenci Haber Ağı SNN’ye nazaran dün akşam Tahran’daki Şehit Recai Üniversitesi’nde konuşan Hacızade, 11 haftadır devam eden protestolarla ilgili olarak “Elimde son datalar yok. Fakat 300’den fazla kişi şehit oldu ve öldü” dedi.

Hacızade’nin “şehit” sözcüğüyle güvenlik güçlerini, “öldü” sözcüğüyle de protestocuları kastettiği düşünülüyor.

Hacızade: Ölenler bizim evlatlarımız

Emir Ali Hacızade, “Kandırılarak bu aksiyonlara katılanlar karşı devrimci değil bizim evlatlarımız ve halkımızın bir kesimi. Onlara gerçekleri anlatmalıyız” dedi.

Protestoları güç kullanarak bastıran İran idaresi, hayatını kaybeden ya da yaralanan şahıslarla ilgili açıklama yapmıyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Merkezi isimli küme, protestolarda şimdiye kadar 60’ı çocuk 29’u bayan 448 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Ancak öbür insan hakları örgütleri gerçek sayının bundan çok daha yüksek olduğunu söylüyor.

13 Eylül’de gözaltına alınan Mahsa Amini, 3 gün sonra hayatını kaybetmişti.

Ailesi, Amini’nin başına aldığı darbeler sonucu öldüğünü öldüğünü söylüyor.

Polis iddiayı reddediyor ve Amini’nin mevcut hastalıkları sonucu öldüğünü öne sürüyor.

Amini’nin vefatı ülke çapında aksiyonlara neden olmuş, bayanlar başörtülerini yakıp, saçlarını kestikleri görüntüler paylaşmaya başlamışlardı.

Onlarca kentte “Zen. Zendegi. Azadi” (Kadın. Hayat. Özgürlük) sloganlarıyla yapılan protestolar, rejime yönelik en büyük meydan okumalardan biri olarak niteleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir