İran’da protestolar okullara yayıldı; yetkililer “Gözaltına alınanlar yargılama bitene kadar serbest kalamayacak” dedi

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesiyle başlayan protestolar sürerken İran’da toplumsal medyası, okul çağındaki çocukların okul yerleşkeleri içinden gözaltına alınmaya başladığını aktardı.  İçişleri Bakanı’nın Güvenlik ve Emniyetten Sorumlu Yardımcısı Mecit Mirahmedi  ise, bundan sonra gözaltına alınanların yargılanana kadar hür bırakılmayacağını söyledi. 

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’e nazaran, İçişleri Bakanı’nın Güvenlik ve Emniyetten Sorumlu Yardımcısı Mecit Mirahmedi, ülkede devam eden şovlara ait açıklamalarda bulundu. Mirahmedi, “Bugünden itibaren ayaklanma mahallinde gözaltına alınanlar yargılanana kadar hiçbir formda hür bırakılmayacak” sözlerini kullandı. Yargılamaların süratli bir halde sonuçlandırılacağını söyleyen Mirahmedi, sert ve caydırıcı cezaların verileceğini kaydetti.

İran toplumsal medyası, öğrencilerin de Mahsa Amini protestolarının bir kesimi olduğunu gösterirken, toplumsal medyaya yansıyan birtakım iletiler, öğrencilerin okul yerleşkelerinden gözaltına alınmaya başladığını gösterdi. Toplumsal medyaya yansıyan imgelerde okul girişlerine gelen minibüsler görüldü.

İran İhtilal Muhafızları’ndan bir yetkili, geçen hafta yaptığı açıklamada protestolarda gözaltına alınanların yaş ortalamasının 15 olduğunu söylemişti.

Ne olmuştu?

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de hayatını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız kentindeki cenaze merasimi sonrasında başlayan şovlar, ülkenin birçok kentine yayılmıştı.

İran devlet televizyonu, 24 Eylül’de, şiddete dönüşen şovlarda ortalarında güvenlik güçlerinin de olduğu 41 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (IHR) ise ülke genelindeki şovlarda 154 kişinin hayatını yitirdiğini öne sürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir