İran Devrim Muhafızları Ordusu: Düşmanı tanıtamadığımız için 300 kişi öldü

İran’da Mahsa Jîna Amini’nin ahlak polisi tarafından katledilmesinin akabinde patlak veren protestolarda güvenlik güçlerinin kullandığı şiddet oranı artarken, İran İhtilal Muhafızları Ordusu kumandanlarından Tuğgeneral Buyruk Ali Hacızade, güvenlik güçlerinin de ortalarında olduğu 300’den fazla kişinin öldüğü belirtti. İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı (HRANA) isimli web sitesine nazaran ise protestolarda şimdiye kadar en az 451 kişi hayatını kaybetti.

AA’nın aktardığına nazaran, “Ayaklanmalara aldananlar karşı devrimci değil, bizim çocuklarımız ve halkımızın bir parçasıdır” diyen Hacızade, “Düşmanı tanıtamadığımız için bu iki ayda 300’den fazla insan öldürüldü yahut şehit oldu” tabirlerini kullandı.

TUTUKLANAN FUTBOLCU KEFALETLE ÖZGÜR IRAKILDI

Öte yandan, ‘Milli Grup’ya hakaret ve rejim aleyhinde propaganda yapmak’ cürümlerinden 24 Kasım’da tutuklanan İran Birinci Ligi gruplarından Huzistan Fulad Grubu’nun oyuncusu Vurya Gafuri’nin, hür bırakıldığı bildirildi. İran Yargı Erkine bağlı Mizan Haber Ajansı’na nazaran, geçen hafta tutuklanan Gafuri, kefaletle hür kaldı. Haberde, “Vurya Gafuri, bu sabah savcılığa sevk edilerek son isimli soruşturmanın akabinde cezaevinden tahliye edildi” tabirlerine yer verildi.

Protestolar sırasında güvenlik güçlerinin akınlarını ve ülke idaresinin tavrını birçok sefer eleştiren Gafuri, 24 Kasım’da “İran Ulusal Ekibi’ne hakaret ve rejim aleyhinde propaganda yapmak” cürümlerinden tutuklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir