İnternetten alışveriş yapanlara uyarı: Sanal kart kullanın

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Ali Süzen, E-ticaret sayfalarından alışveriş yapılırken katiyen fizikî kredi kartın taşınabilir uygulamadan internetten alışverişe kapatılması gerektiğini vurgulayan Süzen, “Fiziki kartı internete kapattıktan sonra sanal kart üzerinden alışveriş yapmak gerekiyor. Taşınabilir uygulamalardan kolay biçimde sanal kart oluşturabiliyor. Ayrıyeten sanal kart oluşturmak da kâfi değil. Sanal kartın limiti, alışveriş ölçüsü kadar olacak formda ayarlanırsa rastgele bir külfetle karşı karşıya kalınmayacaktır.” diye konuştu.

24 SAAT İÇİNDE BANKAYA BAŞVURMANIZ GEREKİYOR 

Ahmet Ali Süzen, kredi kartlarından yöntemsiz çekilen paraların 24 saat içinde kurtarabileceğine de değindi.

Herhangi bir siber akına karşı karşıya kalındığında bankanın parayı geri ödemek zorunda olduğuna dikkati çeken Süzen, şöyle devam etti:

“Örneğin kredi kartınız çalınabilir, internet sayfaları üzerinden dolandırılabilirsiniz. 24 saat içerisinde bankaya başvurulursa, ne kadar çekim yapılırsa yapılsın kart sahibi yalnızca 150 lirasından sorumlu tutuluyor. Geri kalan harcamaları banka karşılamak zorunda. Kanun gereği 24 saati aşan süreçlerde tüm sorumluluk kart sahibine ilişkin oluyor.”

Süzen, kampanya ismi altında gerçek bir indirim yapılıp yapmadığını görmek için eserlerin aylık fiyat grafiğine bakmanın kâfi olacağını tabir etti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir