İngiltere merkezli banka Barclays: TL’deki istikrar sürdürülebilir değil

İngiltere merkezli banka Barclays’ın Türk Lirası (TL) hakkındaki tahlilinde TL’nin son devirde istikrarlı bir seyir izlediğini lakin bunun sürdürülebilir olmadığını belirtildi.

Foreks’in aktardığı habere göre, tahlilde TL’deki istikrarın Gerçek Efektif Döviz Kuru’nda uzun vadeli düşüş trendi ile çeliştiği vurgulanarak “Hâlâ yüksek olan enflasyon dikkate alındığını biz TRY’nin Gerçek Efektif Döviz Kuru’nu tarihi trendin tutmak için yıl sonuna kadar yüzde 11 bedel kaybetmesi gerektiğine inanıyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Bankanın tahlilinde Türk iktisadının rekabetçi olmaya devam etmesi için gerçek efektif döviz kurundaki uzun vadeli düşüş trendinin devam ettirilmesi gerektiği söz edildi. 

Kırılgan ülke vurgusu

Türk lirasının cari süreçler açığı nedeniyle kırılgan olmaya devam ettiğini, TCMB’nin düşük döviz rezervleri ve derin halde negatif gerçek faiz oranları dikkate alındığında bu açığın finansmanının sıkıntı olduğunu vurgulayan Barclays, tahlilinde, “Bizim varsayımlarımız cari süreçler açığının yüzde 1 düşürülmesi için TRY’nin en azından yüzde 2 ek bedel kaybı yaşaması gerektiğini gösteriyor” sözlerine yer verdi.

Barclays, bu kestirimlerin yanılgı hisselerinin yüksek olduğunu fakat Türk lirası için risklerin aşağı istikametli olduğuna inandıklarını da vurguladı.

TL’nin üretici fiyat endeksi bazlı gerçek bedeli 90.44’ye yükselerek Ekim 2017’den bu yana en yüksek düzeye çıkmıştı. TÜFE bazlı gerçek efektif döviz kuru ise son aylardaki yükselişini sürdürerek 55.70’ye yükselmişti. 

Reel efektif kurun artışı Türk Lirası’nın kıymet kazandığını, öbür bir anlatımla Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının arttığını gösterdiği için yine ‘değerli TL’ bahsiyle ilgili tartışmalar başlamıştı. 


                                      Kaynak ve Grafik: Merkez Bankası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir