İnegöl’de Kurban Bayramı hazırlıklarını tamamlandı


BURSA (İGFA) – Kurban Bayramı’na kısa bir süre kalırken, Belediye Başkanı Alper Taban bugün İnegöl Belediyesi’nin bayram hazırlıklarına ait alınan kararlar ve uygulanacak önlemler hakkında açıklamalarda bulundu. Bayrama ait alınan kararlar hakkında bilgiler veren Taban, “İnegöl Belediyesi olarak tüm birimlerimizle bayrama hazırız” bildirisi verdi.

BAŞKAN TABAN ALINAN ÖNLEMLER VE UYGULAMALARI DUYURDU

İnegöl Belediyesi İzleme ve Kıymetlendirme Merkezinde düzenlenen basın toplantısında Lider Yardımcıları Hasan Aydın ve Melih Ateş ile Zabıta Müdürü Bilal Aktürk, Umuteli Toplumsal Yardım İşleri Müdürü Hayriye Durmuş ve Veteriner İşleri Müdürü Yahya Kani de hazır bulundu. Burada açıklamalarda bulunan Lider Taban, Kurban Bayramının bu yıl 16-19 Haziran tarihleri ortasında idrak edileceğini hatırlattı. Her bayram arefesinde olduğu üzere bu yıl da İnegöl Belediyesi olarak vatandaşların problemsiz bir bayram süreci geçirmeleri ismine organize bir hazırlık içerisinde olduklarını kaydeden Taban, şöyle devam etti: “Bugün de yapılacak uygulamalar, alınacak önlemler ve bayram sürecine ait kararları kamuoyu ile paylaşmak üzere bir ortadayız. Bugün itibariyle Bayrama 12, bayram tatilinin başlamasına ise 10 gün kaldı. Bayram öncesi ve sürecinde ise 5 müdürlüğümüz çalışmalarıyla kıymetli rol oynuyor. Zabıta Müdürlüğümüz, Paklık İşleri Müdürlüğümüz, Veteriner İşleri Müdürlüğümüz, Umuteli Toplumsal Yardım İşleri Müdürlüğümüz ile Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğümüz. Bayram uygulamalarındaki maksadımız hem bir düzensizliğe mahal vermemek hem de kurban ibadetlerimizi yerine getirirken etraf kirliliği ve gibisi berbat sonuçların oluşmasını önlemek.”

KALDIRIM SERBESTİSİ 5 HAZİRAN ÇARŞAMBA GÜNÜ BAŞLIYOR

“Kaldırım işgalleri ile ilgili esneklik uygulamamız 5 Haziran Çarşamba itibariyle başlayacak. Her işletme kendi iştigal konusu ile hudutlu kalmak, kendi işyerinin önünde yaya ve araç trafiğini engellemeyecek halde tezgah açarak eserlerini teşhir edebilecek. Yaya trafiğini engelleyen, kendi işyeri önü haricinde açılan tezgahlara, seyyar satışlara mutlaka müsaade edilmeyecek. Esneklik uygulamamız Bayramın 1. günü sona ermiş olacaktır.”

TRAFİK DÜZENLEMELERİ

“Çarşı içi 13 Haziran Perşembe gününden itibaren araç trafiğine büsbütün kapatılacak. Bayramın 1. günü tekrar trafiğe açılacak. Çarşı içinde tekrar tek taraf uygulaması olacak. Gençlik Merkezi art otopark girişi İşletme Sokak (Yapı Kredi Bankası) tarafından olacak, çıkışlar Gençlik merkezi önünden yapılacak. Ağaç İşleri Sanayi Kavşağı (Kaplan Petrol Mevkii) 13 Haziran’ı 14 Haziran’a bağlayan gece Bursa-Ankara Karayolundan girişlere kapatılacak. Bayramın 1. günü Hayvan Pazarı içine de sivil araç girişleri denetimli yapılacak, yalnızca kesim süreci biten hayvan sahiplerinin araçları içeri alınacaktır. Vatandaşlarımızdan bu hususta anlayış bekliyoruz.”

HAYVAN PAZARINA 612 T OTOBÜSLERİYLE ULAŞIM SAĞLANIYOR

“Hayvan Pazarına Toplu Ulaşım 612/T nolu otobüslerle gerçekleşiyor. Güzergah, durak ve hareket saatleri üzere bilgilere Bursa Kart Taşınabilir Uygulaması ve belediyemiz toplumsal medya hesaplarından ulaşılabilir. Bayram müddetince vatandaşımızın ulaşım muhtaçlığının giderilmesi için kâfi sayıda sefer planlaması yapılacak olup, sefer saatleri Bursa Kart Taşınabilir Uygulaması üzerinden görülebilecektir. Bayram mühletince ulaşımın fiyatsız olup olmamasına ait şimdi BURULAŞ tarafından karar alınmamış olup, duyurusu ayrıyeten yapılacaktır.”

OTOPARK ÇAĞRISI

“Şehir trafiği ile ilgili vatandaşlarımıza bir dizi hatırlatma ve ikazımız olacak. Bilhassa bayram hareketliliğinin arttığı şu günlerde; park yasağı bulunan cadde ve sokaklara, otobüs duraklarına, yaya geçitlerine, yaya kaldırımlarına araçlarımızı park etmeyelim. Bu süreçte gerekli kontroller yetki alanına nazaran gerek Zabıta Müdürlüğümüz gerekse de Emniyet ünitelerince yapılacaktır. Bilhassa çarşı bölgesinde ana arterlerimizde çift sıra park yapıldığını görüyoruz. İzleme Kıymetlendirme Merkezi akıllı kameraları ile bunları tespit ediyor ikaz ve cezai süreçler uyguluyoruz. Ramazan Bayramı’nda belediyemiz kapalı otoparklarında çok sayıda boş alan varken, vatandaşlarımızın bilhassa çarşı bölgesinde uygun olmayan yerlere araçlarını park ettiğini tespit ettik. Buradan tekrar duyurmak isterim ki Belediyemiz kapalı otoparkları fiyatsız olup, vatandaşlarımız araçlarını buralara inançla park edebilirler. Lütfen trafik kurallarına uyalım araçlarımızı uygun yerlere park edelim.”

AREFE GÜNÜ 2 EK PAZAR KURULACAK

“Bayram öncesi semt pazarı düzenlemelerimiz kapsamında 14 Haziran Cumartesi günü rutin pazarımıza ek Arefe Pazarlarımız olacak. Cumartesi Pazarı kendi yerinde ve kendi gününde kurulacak. Mesudiye Pazarı ve Akhisar Pazarı ise ilaveten kurulacak. Bayram müddetince (16-17-18-19 Haziran) tüm pazarlarımız kapalı olacak. 20 Haziran Perşembe gününden itibaren tüm pazarlar kendi gün ve yerinde kurulacak.”

BERBER VE KUAFÖRLERE SAAT DÜZENLEMESİ

“Erkek Berberleri olağanda Pazar günleri kapalı lakin 9 Haziran Pazar günü açık olacak. Bayan Kuaförleri Salı günü kapalı, onlar da 11 Haziran Salı günü açık olacak. Kapanış saatlerini ise 11-15 Haziran (Arife Dahil) bayrama kadar hür olarak düzenliyoruz.”

KIYMA ÇEKİMLERİNE MÜSAADE EDİLMEYECEK

“Kıyma çekimleri yalnızca; kasaplar, et-tavuk satış reyonu bulunan marketlerde yapılabilir. Öteki işyerleri, cadde ve sokaklarda kıyma çekimine müsaade edilmeyecek.”

NÖBETÇİ FIRINLAR DAHA SONRA BELİRLENECEK

“Bayram mühletince hizmet verecek fırınlar İnegöl Ticaret Odası ve Fırıncılar Kooperatifi tarafından belirlenecek. Daha sonra duyuruları yapılacak.”

DENETİMLER SÜRECEK

“Bayram öncesi ve bayram müddetince Zabıta kontrollerimiz 7/24 aslı ile devam edecek olup, kâfi sayıda nöbetçi gruplarımız çalışmalarını sürdürecektir. Bu süreçte vatandaşlarımızın ağır olarak ilgi gösterdikleri kesimlerde gerekli kontrol faaliyetleri yürütülecektir. Bayram mühletince kesim alanları, kesim sonrası paklık konuları başta olmak üzere gerekli tüm kontrol faaliyetleri yürütülecektir.

KURBAN KESİM ALANLARI VE PAKLIK UYGULAMALARI

“Amacımız vatandaşımızın ibadetini uygun ve kolay biçimde yapabilmesini sağlamak. Bunun için belirlenmiş kesim yerlerinde bayram sabahı gruplarımızca kurban etlerinin pak bir halde konutlara ulaşabilmesi ismine naylon ve poşet dağıtımı yapılacaktır. Kentimizde 7 adet planlı kesim alanı mevcut; Alibeyköy Çağdaş Hayvan Pazarı, Mer-Pa Kapalı Pazar Yeri, Alanyurt Kapalı Pazar Yeri, Akhisar Kapalı Pazar Yeri, Pazartesi Pazarı Balıkçı Kısmı, Cumartesi Pazarı Balıkçı Kısmı ve Mesudiye Pazarı Balıkçı Kısmı. Ayrıyeten; etrafa kirlilik, koku vb. rahatsızlık verememek ve kurban çukuru açmak kaydı ile vatandaşlarımız kendi bahçelerinde de kurbanlarını kesebilecekler. Kamusal alanlarda, boş yerlerde, dere kenarlarında kesite muhakkak müsaade edilmeyecektir. Kurban atıkları da gruplarımızca toplanacak. Çiftlik sahipleri en yakın kuyulara ya da katı atık transfer istasyonuna dökümünü kendileri yapacaktır. Bayram mühletince kurban kesim yerlerinde ve hayvan pazarında acilen paklık çalışması yapılması için Paklık İşleri, Fen İşleri ve Park Bahçeler Müdürlüğümüz ortak çalışma yürütecektir.”

153 TAHLİL MERKEZİ 7/24 VAZİFESİNİN BAŞINDA

“Vatandaşlarımız mümkün bir aksaklık yahut kurban atıklarının alınması üzere bahislerde 153 çizgisi ve 0 (530) 157 00 00 No’lu telefondan WhatsApp üzerinden Tahlil Merkezimize bayram sürecinde 7/24 ulaşım sağlayabilirler.”

KAÇAN KURBANLIKLAR İÇİN GRUPLAR HAZIR

“Kurban Bayramlarında yaşadığımız kurbanlıkların kaçması üzere durumlara karşı da Veteriner İşleri Müdürlüğü gruplarımız hazır bekliyor olacaklar. Bu üzere durumlarla karşılaşan vatandaşlarımız Tahlil Merkezimize ulaşarak yardım talep edebilirler.”

SOSYAL TESİSLERİN ÇALIŞMA SAATLERİ

“Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğümüze bağlı toplumsal tesislerimizin çalışma sistemine ait düzenlemeler yapıldı. Gastro İnegöl Restoranı Bayramın 3. Günü itibariyle öğlen ve akşam yemeği servislerinde açık olacak. Gastro Kafe Bayramın 2. Günü itibariyle rutin çalışmasına başlayacak. Kent Müzesi ve Mobilya Müzesi ise Bayramın 3. Günü itibariyle konuklarını ağırlamaya başlayacak.”

UMUTELİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KURBAN BAĞIŞLARI TOPLUYOR

“Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz koordinesinde Umuteli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından bir kurban pay bedeli 12.000 TL olmak üzere kurban bağışları topluyoruz. Bağışta bulunmak isteyenler 153 Tahlil Merkezimiz üzerinden yahut 0 224 777 00 16 numaralı sınırdan bağlantıya geçerek Umuteli Derneğimize ulaşabilecekler. İban numaralarımıza www.umuteli.org.tr adresinden erişim sağlanabilir. Açıklama kısmına “Kurban Bağışı” yazmamız kıymetlidir. Katkı vermek isteyen tüm vatandaşlarımız Umuteli Toplumsal Yardım İşleri Müdürlüğümüzle bağlantıya geçebilir, ilgili hesap numaralarına bağışlarını yapabilirler. Bu vesileyle şimdiden tüm ilçe halkımızın bayramını kutluyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir