İmar affına ‘evet’ diyen vekiller: O dönemde savunuyorduk, şimdi herkes ders çıkarmalı

Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen ve 10 vilayette yıkıma neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelelerin dokuzuncu gününde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Son resmi açıklamaya nazaran 31 bin 974 kişinin hayatını kaybettiği zelzelelerin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart 2019 Mahallî Seçimleri öncesi gittiği Maraş ve Hatay’da imar affıyla ilgili kelamları de tekrar gündem oldu. Erdoğan Hatay’da, “Hatay’da 8 bin konut projesini hayata geçirdik. İmar barışıyla, toplam 205 bin Hataylı vatandaşımızın meselesini çözdük”, Maraş’ta ise “İmar barışıyla 144 bin 556 Maraşlı vatandaşımızın sıkıntısını çözdük” demişti.

Erdoğan’ın kelamlarının gündem olmasının akabinde 2018 yılında maddeleşen imar affına Meclis’te ‘evet’ oyu veren vekiller tenkitlere maruz kaldı. CHP’li Barış Yarkadaş, Engin Özkoç, Lale Karabıyık, Hüseyin Çamak, Sibel Özdemir, Musa Çam, Hayati Tekin ve Kadim Durmaz, AK Parti ve MHP’li başka milletvekilleriyle birlikte ‘kabul’ oyu vermişti.

‘YARARLI UNSURLAR İÇİN ‘KABUL’ OYU VERDİK’

Eleştirilerin akabinde “kabul” oyu veren vekillerden kimileri açıklamalarda bulundular. Kamu faydası olan hususların de geçebilmesi için bu torba yasaya ‘kabul oyu vermek zorunda kaldıklarını’ belirten Engin Özkoç, Diken’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bizim baştan beri karşı çıktığımız torba yasa bu. Torba maddelerde beş tane güzel bir şey koyuyorlar, bir tane makus bir şey koyuyorlar. Bu, Genel Kurul’a geldiği vakit, biz ona nazaran karar alıyoruz. Bazen o beş uygun şeyi reddetmemiz mümkün olmuyor. Zira toplumun faydasına oluyor. Fakat kayıtlara şerh düşüyoruz, ‘Yanlış’ diye. Örneğin, bir hususa karşı çıkıyoruz, yanlıştır lakin faydalı olan başka hususlar için ‘Evet’ veriyoruz.

Bir de oradaki konseyde bütün arkadaşlarımızı çıkartıyoruz. O hususa arkadaşlarımızın tamamının oy vermesini bilerek engelliyoruz. Bizim orada yalnızca sekiz milletvekilimiz olması, ‘Biz bu karara reaksiyon gösteriyoruz’ demek. Artık o torba yasaya baktığımız vakit genel liderimizin (Kemal Kılıçdaroğlu) emeklilere bayramlarda iki maaş ikramiye verilmesi talebi de var. Örneğin, o bizim istediğimiz yasa. Yaşlıların maaşlarının yükseltilmesini istediğimiz yasa var. Milyonlarca şahsa istedik biz bunları.”

‘CHP’Lİ HİÇBİR VEKİL ‘EVET’ OYU VERMEDİ’

Barış Yarkadaş da toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, “CHP’li hiçbir milletvekili imar affına EVET oyu VERMEMİŞ; bilakis bu yasaya karşı çıkmıştır. Biz mecliste yasaya tekraren itiraz ettik ve şerh düştük. Meclis tutanaklarında hepsi var. AKP imar affını TORBA YASANIN içine attı. Torbada, öğrencilere af, emeklilere ikramiye, yaşlılık maaşının artması, matrah düzenlemeleri vs vardı. CHP torbadaki 23 hususa evet dedi. İmar affına ise itiraz etti. CHP’li vekiller, mecliste imar affına itiraz eden çok sayıda konuşma yaptı. Musa Çam, Engin Özkoç ve Gülay Yedekçi bu isimlerden birkaçı. O gece CHP İSMİNE konuşan Serdal Kuyucuoğlu, ‘Bu bir rüşvettir, cinayettir’ dedi” sözlerini kullandı.

AK PARTİLİ İYİMAYA: İMAR AFFINI HER KAİDEDE YASAKLAYAN BİR ANAYASA ZORUNLUDUR

Eski TBMM Anayasa Kurulu Lideri ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya da “kabul” oyu verdiği imar affıyla ilgili Sözcü’ye verdiği demeçte, “Anayasa’ya bir rezerv koymazsanız daima af çıkar. Kimi hususlarda Anayasa’da rezervler var. Örneğin partilerin kapatılmasını koşula bağlayan düzenleme yapıldı. Bu olay, hukuku, Anayasa’yı sarstı, siyaseti sarstı. O periyotta biz affı savunuyorduk. Artık herkes bundan ders çıkarmalı. Parti ekseninden bakmıyorum, ülke ekseninden bakıyorum. Bir düzenlemeyi benim parti menfaatime uyuyor diye yapmak yerine geniş perspektifle ülke menfaatiyle düşünmek lazım. İmar affını her koşulda yasaklayan bir anayasa zorunludur” dedi.

Ne olmuştu?

AK Parti’nin Meclis’e sunduğu, imar affı teklifi, 11 Mayıs 2018’de 217 “kabul” ve beş “ret” oyu ile geçmişti. “Ret” oylarını HDP’li vekiller Sibel Yiğitalp, Garo Paylan, Ertuğrul Kürkçü, Mehmet Ali Aslan ve Aycan İrmez vermişti. Son olarak zelzeleden sonra Maraş’ta İBB Başkanıı Ekrem İmamoğlu’na “İngiliz uşağı” demesiyle gündem olan periyodun AK Parti Milletvekili Nursel Reyhanlıoğlu da “kabul” oyu vermişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir