HDP’li üst düzey isim: Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ya da Babacan ortak aday olur, bizimle açık bir iletişim olursa biz yine destekleriz

HDP’li üst seviye isim, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın  kendi adaylarını çıkaracaklarını açıklamasına ait olarak, “Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ya da Ali Babacan ortak aday olarak çıkar ve gerçek bir diyalog ortamı olursa, bizimle açık bir bağlantı olursa biz yeniden destekleriz” dedi. 

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, HDP’nin kendi adayını çıkaracağı açıklaması sonrası hususla ilgili HDP’li üst seviye kaynaklarıyla yaptığı görüşmeyi aktardı.

Alçı’nın aktardığına nazaran HDP’li isim şunları söyledi:

“Şimdiye kadar partimizin aday çıkarmayacağı istikametinde hiçbir beyanımız olmadı lakin bu, diyaloğa kapalıyız manasına gelmiyor Nagehan Hanım. 31 Mart 2019 seçimlerinde farklı bir strateji uygulandı lakin “HDP bize mecbur” denirse biz buna karşı çıkarız. Kimseye mecbur değiliz. Şayet 6’lı Masa’dan olumlu bir işaret gelirse, yapan bir diyalog ortamı olursa elbette konuşuruz. 6’lı Masa’ya dahil olmaktan bahsetmiyoruz, HDP’yi de kapsayacak bir aday çıkarırlarsa kendi aday çıkarma kararımızı gözden geçiririz. Biz ortak aday ile ilgili 6’lı masa ile müzakereye ve irtibata açığız Nagehan Hanım. Kapıyı kapatmadık.”

Biz Mansur Yavaş ya da Meral Akşener’in adaylığı senaryosunda kendi adayımızı çıkarırız. Bu çok net. 6’lı masa Yavaş ya da Akşener diyorsa orada müzakere tabanı ortadan kalmış demektir. Alışılmış yanlış anlamayın hiç kimseye kategorik olarak karşı değiliz Nagehan Hanım. Sayın Akşener de mesela Kürt sıkıntısının varlığını ve demokratik yerde tahlilini kabul eden özgürlükçü bir çizgide konuşmaya başlarsa Meral Hanım’ı da destekleriz. Şayet Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ya da Ali Babacan ortak aday olarak çıkar ve yanlışsız bir diyalog ortamı olursa, bizimle açık bir bağlantı olursa biz yeniden destekleriz.”


TIKLAYIN – Pervin Buldan: HDP, kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracak, kim olacağını en yakın vakitte Türkiye halklarıyla paylaşacağız

TIKLAYIN – Pervin Buldan’ın ‘cumhurbaşkanı adayı’ açıklamasının akabinde Selahattin Demirtaş’tan paylaşım: Yürü HDP, yolun açık olsun!

TIKLAYIN – HDP Eş Genel Lider Yardımcısı Tayip Temel: Altılı Masa’ya açtığımız kredinin sonuna geliniyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir