Hangi ülkeler evlilik yoluyla vatandaşlık veriyor?

Evlenenlere vatandaşlık veren ülkeler tıpkı vakitte çift pasaport hakkı da tanımaktadır. Birtakım ülkeler ikili vatandaşlık verirken birtakım ülkeler evlenen kişinin anavatanında vatandaşlığının bitirilmesini ister. Pekala evlilik yoluyla vatandaşlık veren ülkeler hangileridir? Evlilik yoluyla vatandaşlık veren ülkeler hangi cins vatandaşlık verir?

Son yıllarda evlilik yoluyla vatandaşlık veren ülkeler listesi çok merak ediliyor. Bizler de 2023 yılında evlenerek pasaport ve oturum alma süreçlerini kolaylaştıran ülkeleri sizlere hazırladık. Bu ülkelerde yaşama hayaliniz ya da vatandaşı olma isteğiniz var ise kesinlikle aşağıdaki bilgilere göz atınız. İşte sizlere evlilik yoluyla vatandaşlık verecek olan dünya ülkeleri…

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler

Brezilya
İspanya
Portekiz
Meksika
İrlanda
Polonya
Kolombiya
Belize
Sırbistan
Ukrayna
Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Almak Ne Demek?
Evlilik yoluyla vatandaşlık almak, yurt dışına yerleşmek isteyenlerin en merak ettikleri sorulardan birisidir. Bu hususta birçok ülkeye bakıldığında kendi ülke vatandaşlarıyla evlenen kimselere sırf oturma müsaadesi verdiğini görüyoruz ve ikinci bir pasaport hakkı ne yazık ki tanınmıyor. Fakat bu her ülke için geçerli değil. Kimi ülkelerin prosedürleri bu bahiste daha esnek. Bu ülkeler, kısa ve hızlandırılmış süreçler ile hem ikinci bir pasaport hem de ikili vatandaşlık imkânı sunabiliyor.
Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler
Zorluk çekmeden evlilik yolu ile ikili vatandaşlık alabileceğiniz ülkeleri sizler için araştırdık. Yazı dizimizde kolay yollarla vatandaşlık alabileceğiniz ülkeleri sınıflandırarak hangi prosedürlerin gerekli olduğunu listeledik. Siz de evlilik yolu ile vatandaşlık almak istiyorsanız hazırladığımız yazı dizimize kesinlikle bir göz atmalısınız. İşte Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler 2023 yeni listesi…

Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülkeler Listesi (En Kolay)
Evlilik yoluyla vatandaşlık veren ülkeler, yabancı bireylerle evlenip, bu ülkelerde yaşamak isteyenler için araştırılıp, öğrenilmesi gereken mevzuların başında gelir. Kimi ülkeler kolay süreçler ile birçok haklara sahip olmanızı sağlarken kimi ülkeler ise sonlu haklar sunabiliyorlar. O nedenle gidilecek olan ülkenin detaylı bir biçimde araştırılması gerekir. Zira bürokratik süreçleri çok uzun olan ülkeler buraya yerleşecekler için sorun teşkil edebiliyor. Gelin evlilik kuralı ile sizleri ülke vatandaşlığına alabilecek ülkelere bir göz atalım.

1. Brezilya: Evlilik Koşuluyla Kolay Vatandaşlık Veriliyor
Brezilya’ya yatırım yoluyla yerleşmek isteyenler için uygulanan prosedür pek de kısa değil. Brezilya en az 4 yıl ülkede aralıksız olarak ikamet edenlerin vatandaşlık başvurusunu kabul ediyor. Fakat siz evlilik yolu ile Brezilya vatandaşlığı almak istiyorsanız bu zarurî ikamet müddeti 1 yıl ile hudutlu tutuluyor. Birebir vakitte yakın vakitte çıkarılan yasa ile kendi ülke vatandaşlığınızdan da çıkmanız gerekmiyor. Brezilya vatandaşlığı almanızın tahminen de en hoş taraflarından birisi de çok sayıda ülkeye vizesiz giriş imkânı sağlaması

2. İspanya: Evlenerek Burada Vatandaşlık Süreçlerinizi Kolaylaştırıyorsunuz
İspanya, evlenerek vatandaşlık almak isteyenler için kolaylık sağlayan ülkelerin başında geliyor. Birçok ülkeye nazaran daha kısa müddette gerçekleşen süreçler sayesinde cezbedici görünüyor. İspanya’da 1 yıllık ikametinizden sonra müracaat yapabilme imkânı sunuyor. Ve ikili İspanya vatandaşlığı sayesinde çok fazla ayrıcalıktan yararlanmanızı sağlıyor.

3. Portekiz: Evlenerek Portekiz’de Vatandaşlık Hakkı Kazanıyorsunuz
Portekiz evlenme dışında vatandaşlık almak isteyenler için uzun vadeli süreçleri ve uzun ikamet mühleti sebebiyle buraya yerleşmek isteyenlerin gözünü korkutabiliyor. Zira evlilik dışında yerleşebilmek için en az 6 yıl burada yaşama zaruriliği talep ediyor. Ancak evlenerek gelmek isteyenler için bu süreç çok daha süratli işliyor. Portekizce bilmeniz süreçlerin daha süratli ilerlemesi için de farklı bir kıymete sahip.

4. Meksika: Evlenerek Kolay Bir Halde Vatandaşlık Alınabilecek Bir Ülke
Bir Meksikalı ile evlendiyseniz 2 sene boyunca burada ikamet ettikten sonra vatandaşlık başvurusu yapabiliyorsunuz. Meksika pasaportu sahibi olmak başka pasaportlara nazaran daha bir ayrıcalıklı olduğunuz manasına geliyor. Meksika pasaportuna sahip birisi 133 ülkeye vize koşulu aranmadan seyahat etmenizi sağlıyor.

5. İrlanda: Bu Ülkede Evlendiğinizde Vatandaşlık Almak Daha Kolay Hale Geliyor

Evlilik yoluyla vatandaşlık veren ülkeler ortasındaki İrlanda 3 yıl evli olma koşulu ve 1 yıl da İrlanda da yaşama şartı ile size vatandaşlık verebiliyor.

6. Polonya: Avrupa’da En Çok Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Veren Ülke
Polonya’da İrlanda ile misal koşullara sahip bir ülke. Tıpkı İrlanda da olduğu üzere Polonya vatandaşlığı için de en az 3 yıl evli olmanız gerekiyor. İrlanda’dan farklı olarak 2 yıl üzere bir müddet burada ikamet etmeniz gerekiyor.

7. Kolombiya: Bu Ülkede Evlenerek Vatandaşlık Alma Sürecini Daha da Hızlandırıyorsunuz
Evlilik yoluyla vatandaşlık almanın bilhassa kıymet taşıdığı ülkelerden birisi de Kolombiya. Olağan kurallarda 5 ile 10 yıl üzere uzun bir müddet de alabileceğiniz pasaportu evlilik sayesinde çok daha kısa bir mühlet de elde edebilirsiniz.

8. Belize: Burada Vatandaşlık Alırsanız Çok Sayıda Avrupa Ülkesine Seyahat Edebilirsiniz
Belize pasaportu başkaları ile kıyaslandığında daha az güçlü bir pasaport. Her ülkeye giriş hakkı tanımıyor. Lakin evlilik yoluyla buraya yerleşeceklere 1 yıl kadar kısa bir ikametten sonra vatandaşlık hakkı tanıyor.

9. Sırbistan: Evlilikle Vatandaşlık Almada Fırsat Sunan Bir Ülke
Sırbistan ikamet şartı aramayan ülkelerden birisi. O nedenle vatandaşlık almak başkalarına nazaran daha kolay ve süratli. Yalnızca 3 yıllık bir evlilik müddeti ile vatandaşlık başvurusu yapabiliyorsunuz.

10. Ukrayna: Evlenerek Burada Pasaport Alabiliyorsunuz
Ukrayna ile ilgili bilhassa bilinmesi gereken ikili vatandaşlık vermeyen bir ülke olduğu. Ukrayna’da en az 2 sene burada ikamet şartı ile vatandaşlık hakkı tanıyor. Başka türlü en 5 yıl boyunca burada ikamet koşulu aranıyor.

Kaynak.tozlubavul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir