Günlerdir kayıptı… Radyoaktif kapsül bulundu

Avustralya son günlerde dünya basınında epeyce sıra dışı bir haber ile yer alıyor. 25 Ocak’ta madencilik şirketi Rio Tinto, bir taşıma sırasında epey radyoaktif bir husus olan Sezyum-137 içeren küçük bir kapsülün kaybolduğunu belirtmiş ve özür dileyerek arama çalışmalarını desteklediğini duyurmuştu.

Kapsülün yaydığı radyasyon ve kaybolduğu geniş alan yetkililerde tasa yaratırken bugün hoş haber geldi ve kapsülün bulunduğu belirtildi.

Batı Avustralya Acil Durum Hizmetleri Bakanı Stephen Dawson, düzenlediği basın toplantısında, kapsülün çarşamba sabah Newman maden kasabasının yaklaşık 48 kilometre güneyinde Avustralya Nükleer Bilim ve Teknoloji Örgütü üyesi tarafından bulunduğunu söyledi.

KÜÇÜK ANCAK TEHLİKELİ

“Bu harika bir sonuç” diyen Dawson, yetkililerin kapsülü bulmak ve içindeki zehirli hususun insanlara ziyan vermesini önlemek için son altı gündür uğraş verdiklerinin altını çizdi.

Uzmanlar, 8 mm’ye 6 mm’lik uzunluğundaki kapsülün Sezyum-137 içerdiği ve temas edilmesi halinde önemli sıhhat sıkıntıları yaratabileceği konusunda ihtarlarda bulunmuşlardı. Yakından maruz kalmada cilt yanıkları, radyasyon hastalığı ve bilhassa bilmeden uzun müddet maruz kalanlar için potansiyel olarak ölümcül kanser riskleri taşıdığı belirtilmişti.

Radyasyon Hizmetleri WA, kapsülün bir metre yakınında bir saat kalmanın yaklaşık 1,6 milisievert (mSv) yayacağını, bunun da yaklaşık 17 standart göğüs röntgeni çekerken alınan radyasyona denk geldiği bilgisini vermişti.

Dawson yaptığı açıklamada, “Arama kümesi sözün tam manasıyla samanlıkta kaybolan iğneyi buldu. Batı Avustralyalılar bu gece daha âlâ uyuyabilirler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir