Güney Sudan’da kabile çatışmaları 40 bin sivili yerinden etti

Güney Sudan’ın Üst Nil Eyaleti’nde patlak veren kabile çatışmalarında 40 bin kişi yerinden oldu.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Uyum Ofisi’nden (OCHA) edinilen bilgiye nazaran, Üst Nil Eyaleti’nde 17 Kasım ve 9 Aralık’ta silahlı kabile mensupları ortasında yaşanan çatışmalar 40 bin sivili yerinden etti.

BM, Güney Sudan Süreksiz İnsani İşler Koordinatörü Peter Van der Auweraert, yerinden edilenlere kısıtlı imkanlarla yardım ulaştırılmaya çalışıldığını ve besin, su ve hijyen materyallerinin yanı sıra psikososyal takviyeye de muhtaçlık olduğunu aktardı.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), şiddetten kaçanların yüzde 75’inin bayan ve çocuklardan oluştuğunu açıklayarak, binlerce kişinin de Sudan’a geçiş yaptığını bildirdi.

Sudan’dan 2011’de ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit’in 16 Aralık 2013’te yardımcısı Riek Machar’ı “darbe teşebbüsü” argümanıyla misyondan almasının akabinde iç savaşa sürüklenmişti.

Yıllarca süren savaşın akabinde 2018 yılında taraflar barışa imza atsa da kamu tertibi ve güvenliğinin sağlanamadığı ülkede, farklı kabileler ve kümeler ortasında şiddet olayları sürüyor

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir