Görevi babasından devraldı! Kamboçya’da Hun Manet dönemi

Geçtiğimiz ay misyonundan istifa edeceğini ve koltuğunu oğluna devredeceğini açıklayan Kamboçya Başbakanı Hun Sen’in 38 yıllık iktidarı sona erdi. Kamboçya Ulusal Meclisi, bugün gerçekleştirilen oturumda Hun Sen’in büyük oğlu Hun Manet’in başbakanlığını ve yeni kabineyi onayladı. Genelkurmay Başkanı olarak 20 Nisan 2023’te atanan ve geçen ay yapılan seçimlerde birinci sefer meclise girmeyi başaran 45 yaşındaki Hun Manet’in ABD Askeri Akademisi West Point ve Bristol Üniversitesi’nde batı usulü eğitim alması nedeniyle ülkede daha özgürlükçü bir idare anlayışını benimseyebileceği belirtiliyor.

İSTİFA ETTİ YERİNİ OĞLUNA VERDİ

Geçtiğimiz ay devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında misyonundan istifa edeceğini açıklayan Hun Sen, vazifesi sürdürmesi halinde Kamboçya’daki siyasi durumun istikrarsızlaşabileceğini belirterek, gençlerden oluşan yeni bir kabinenin gerekli olduğunu tabir etmişti. “İktidar partisinin Başkanı ve Meclis üyesi olarak misyon almayı sürdüreceğim” diyen Hun Sen, oğlu Hun Manet’in yeni hükümete liderlik edeceğini söz etmişti. Hun Sen, yeni başbakan atamasının Kamboçya Hükümdarı Norodom Sihamoni tarafından yapılacağını ve meclisin 22 Ağustos’taki oylamada yeni başbakan atamasını onaylayacağını söylemişti.

SEÇİMİ KAZANMIŞTI

Kamboçya’da geçtiğimiz 23 Temmuz’da yapılan genel seçimleri açık orta kazanan iktidardaki Kamboçya Halk Partisi (CPP), Ulusal Meclis’teki 125 koltuğun 120’sine sahip olurken, muhalefetteki Bağımsız, Tarafsız, Barışçıl, ve İşbirlikçi bir Kamboçya için Ulusal Birlik Cephesi (FUNCINPEC) 5 koltuk elde etmişti.

Öte yandan, muhalefetteki Mum Işığı Partisi’nin (CLP) gerekli evrakları vaktinde teslim etmediği gerekçesiyle seçimden men edilmesi milletlerarası kamuoyunda yansılara neden olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir