Göç İdaresi: Kötü muamele iddiaları doğru değil

ANKARA (İGFA) – Göç Yönetimi Başkanlığınca, toplumsal medya ve birtakım basın yayın organlarında geri gönderme merkezleriyle ilgili argümanlara ait açıklama yapıldı.

Bazı basın yayın organları ve toplumsal medya hesaplarında, geri gönderme merkezlerine gönderilen yabancılar ile hudut dışı süreçlerine ait gerçek dışı haber ve paylaşımlar yapıldığı tespit edildiği tarafındaki açıklamada, geri gönderme merkezlerinde idari nezaret altına alınan her bir yabancının öncelikle kayıt altına alındığı ve durumunun kişisel olarak değerlendirildiği kaydedildi.

Söz konusu haber ve paylaşımlar, palavra ve iftira niteliğinde olduğuna dikkati çekilen açıklamada, geri gönderme merkezlerinin nizamlı olarak denetlendiği ve 7/24 aslına nazaran daima kameralarla kayıt altına alınarak izlendiği vurgulandı.

Gece-gündüz demeden titiz ve odunsuz çalışma yürüten başkanlığın ağır ve mesnetsiz ithamlarda bulunularak taarruza maruz bırakılmasının kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, “İlgili kanun unsurları uyarınca hiçbir yabancı, azap göreceği, vefat cezasına çarptırılacağı ülkeye hudut dışı edilmemektedir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir