Fransız ressam Monet’in “Nilüferler” tablosu ruh sağlığına iyi geliyor

Fransız ressam Claude Monet’in “Nilüferler” tablosu ruh sıhhatine düzgün geliyor.

Viyana Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada, İngiltere’de bulunan Monet’in “Nilüferler” tablosu, akıllı telefon, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar üzerinden 240 kişilik kümeye gösterildi.

Çalışmada, iştirakçiler tablo gösterilmeden evvel ve sonraki ruh hallerine ait anket doldurdu. Buna nazaran, kelam konusu tabloyu çevrim içi ortamda 2 dakika üzere kısa mühlet görmenin bile insanların ruh hallerini güzelleştirdiği gözlemlendi.

Monet’in Paris’in kuzeyindeki Giverny’deki evi

Viyana Üniversitesi Psikoloji Kısmı’ndan MacKenzie Trupp, araştırma sonuçlarının bundan sonra meskende kalınması manasına gelmediğini, bunun aslında müzelere gidemeyen insanların dijital ortamda da sanattan yararlanabileceğine işaret ettiğini söyledi.

Trupp, ruh halindeki güzelleşmenin net formda görülmesi için bilgisayarlar üzere büyük ekranların daha fazla işe yarayabileceğini belirtti.

Çalışmanın sonuçları, “Computers in Human Behavior” mecmuasında yayımlandı.

Monet’in Paris’in kuzeyindeki Giverny’deki meskeninin bahçesi

Fransız ressam Claude Monet 43 yaşında Giverny kasabasına yerleşerek, 7 yıl içinde kâfi maddi imkanlara sahip olunca kiracı olarak girdiği meskeni satın alıp önüne hayalindeki bahçesini düzenledi. Monet’in Giverny’de 1914-1917 yılları ortasında bahçesinden esinlenerek yaptığı Nympheas en Fleur (Çiçek Açan Nilüferler) isimli yapıtı Mayıs 2018’de New York’ta düzenlenen müzayedede 84,6 milyon dolara satıldı.

Monet’nin tabloları “İzlenimcilik” akımının en ünlü yapıtları olarak biliniyor.

Monet’in Paris’in kuzeyindeki Giverny’deki meskeninin bahçesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir