FIFA’nın itibarı yerle bir olacak! Platini ve Blatter’in karışmadığı suç kalmamış

İsviçre’nin Bellinzona kentindeki Federal Ceza Mahkemesinden yapılan açıklamada, Blatter’in başkan olduğu 2011’in şubat ayında, o dönem FIFA asbaşkanlığını da yürüten Platini’ye ödediği 2 milyon İsviçre frangına ilişkin 2015 yılında açılan soruşturmanın tamamlandığı belirtildi.

YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR NE?

Taraflar hakkında hazırlanan iddianamede, “Yapılan ödeme, FIFA’nın varlıklarına zarar verdi ve Platini’yi yasadışı bir şekilde zenginleştirdi.” ifadelerine yer verildi. İki eski futbol adamı, dolandırıcılık ve başka suçlarla yargılanacak. Blatter’e “dolandırıcılık, kötü yönetim, FIFA fonlarının zimmete geçirilmesi ve belgede sahtecilik”, Platini’ye ise dolandırıcılık, zimmete para geçirme, sahtecilik ve Blatter’in iddia edilen kötü yönetimine suç ortağı olmak” suçlamaları yöneltiliyor.

İKİ YÖNETİCİ 8 YIL FUTBOLDAN MEN CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

85 yaşındaki Blatter ve 66 yaşındaki Platini hakkındaki davanın sonuçlanmasının, yıllar sürmesi bekleniyor. 2015 yılında ortaya çıkan ödemenin ardından FIFA, görevlerinden aldığı iki· yöneticiyi de 8 yıl futboldan men cezasına çarptırmıştı. FIFA Tahkim Kurulu, iki ismin cezasını 6 yıla indirmişti. Platini’nin ceza süresi, Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) yaptığı itiraz sonrası 4 yıla düşürülmüştü. FIFA ise söz konusu 2 milyon İsviçre frangının iadesi için dava açmıştı.

FIFA'nın itibarı yerle bir olacak! Platini ve Blatter'in karışmadığı suç kalmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir