Ev Tekstili Sektörü HOMETEX Fuarı’na odaklandı

BURSA (İGFA) – BTSO 5. ve 30. Meslek Komitesi Genişletilmiş Sektörel Tahlil Toplantısı Bursa Business School mesken sahipliğinde düzenlendi. Toplantıda komitelerin yaptığı çalışmaların yanı sıra KFA Fuarcılık şirketinin bölümlere dönük tertipleri hakkında brif verildi. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BTSO olarak her meslek kümesine yönelik genişletilmiş sektörel tahlil toplantıları yaptıklarını ve bu programlarda birçok değerli projenin temellerinin atıldığını söyledi.


“DÜNYA ÖRNEKLERİNDEN İLHAM ALINDI”
Lider Burkay, BTSO’nun referans eğitim merkezi Bursa Business School’daki (BBS) vizyonu iştirakçilerle paylaştı. Kirazlıyayla Sanatoryumu’nu iş dünyasının aktörleri için güçlü bir dönüşüm merkezi olarak yine planladıklarını belirten Lider Burkay, Harvard Business School, INSEAD, Wilton Park üzere hayat uzunluğu eğitim alanında dünya örneklerinden ilham aldıklarını söyledi. Lider Burkay, merkezde gerçekleştirilen üst seviye tertipler kapsamında Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen üniversiteleri ile eğitimde stratejik iştirak mutabakatları yaptıklarını tabir ederek, “Şirketlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve üniversitelerimiz, Bursa Business School’un altyapısını kullanacaklar. Burada gerçekleşecek üst seviye toplantılarla iş dünyası temsilcilerimiz yeni iktisadın şifrelerine hakim olacak, şimdiki bilgilerle rekabete daha hazır hale gelecek. Kazandıkları vizyon ve sahip olacakları iş ağıyla yeni ticaret fırsatlarına odaklanacak.” dedi.

“HOMETEX FUARI DALI DÜNYAYA AÇIYOR”
Fuarların pazarlama faaliyetlerinin olmazsa olmazı olduğunu söyleyen Lider Burkay, üretilen eserlerin kesinlikle hakikat alıcılarla buluşması gerektiğini tabir etti. İbrahim Burkay konuşmasında TETSİAD ve KFA Fuarcılık işbirliğiyle 21-25 Mayıs 2024 tarihlerinde düzenlenecek HOMETEX Fuarı’nın kesimin ihracatına kıymetli bir katkı sunduğunu söyledi. HOMETEX Fuarı’nın Türk mesken dokuması dalının dünyada kelam sahibi olması ismine önemli bir katkı sunduğunu belirten Lider Burkay, “Bu fuarın kalitesini artırarak devam etmek zorundayız. Bir fuarın en değerli zenginliği ziyaretçi profilidir. Bu profilin zenginleştirilmesi, fuarın başarısı ismine en kıymetli çıktıdır. Bu noktada ihracatçı birliklerimizle birlikte herkes bu fuara odaklandı. Fuar kapsamında alım heyetleri düzenliyoruz, yurt dışındaki networkümüzü fuarın gelişimi için seferber ettik. Mayıs ayındaki fuar dalımız ismine önemli iletiler verecek ve yol gösterecek.” dedi.

“DIŞ TİCARETE ODAKLANMALIYIZ”
“İç piyasaya çalışan bölüm temsilcilerinin bu devirde dış ticarete yoğunluk vermesi lazım” iletisi veren Lider Burkay, BTSO’nun dış ticaret hacmini artıran çalışmalarından firmaların faydalanmasını istedi. Global Fuar Acentesi Projesi kapsamında geçtiğimiz sene dünyanın farklı coğrafyalarına yurt dışı programları düzenlediklerini tabir eden Burkay, şöyle konuştu: “Her bölüme yönelik yurt dışı programları düzenliyoruz. Ama bu iş seyahatleri yapıldıktan sonra istikrarlı bir halde o pazarlarda var olunması gerekiyor. Dış ticarete odaklanmalıyız. Bugün Türkiye iktisadının yüzde 24’ü dış ticaretten geliyor. En büyük önceliğimiz KOBİ’lerin dünyaya açılmasını sağlamak.”

TETSİAD BAŞKANI BAYRAM: “BURSA BİZİM İÇİN DEĞERLİ”
TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, TETSİAD olarak Bursa’ya büyük paha verdiklerini söyledi. TETSİAD’ın İstanbul, Bursa ve Denizli başta olmak üzere 30 vilayette 1.300’den fazla üyesi bulunan büyük bir sivil toplum kuruluşu olduğunu kaydeden Bayram, HOMETEX Fuarı’nın ehemmiyetine değindi. Bir otel salonunda başlayan HOMETEX’in bölüme istikamet veren dünya markası bir yapıya kavuştuğunu vurgulayan Bayram, “Fuarımızı, bugün 11 holde gerçekleştiriyoruz. Fuar alanının büyümesi için gerekli çalışmaları da yapıyoruz. HOMETEX, dalımızın dış ticaret hacmine katkı sağlamaya devam edecek” dedi. TETSİAD olarak dijital bir platform oluşturduklarını anlatan Bayram, “Bizler TETSİAD olarak dijital bir uygulama geliştirdik. Bu uygulama mesken dokuma dalı için hayli değerli. Mesken dokuması firmalarımız kesinlikle bu platformun avantajlarından faydalanmalı.” dedi.

“EV DOKUMACILIĞI KESİMİ ÜLKE İKTİSADININ VAZGEÇİLMEZİ”
BTSO 5. Meslek Komitesi Başkanı Davut Gürkan, Türkiye’ye ve Bursa’ya BBS üzere kıymetli bir merkezi kazandırdığı için BTSO Yönetim Kurulu Lideri İbrahim Burkay’a teşekkür etti. Konut dokumacılığı kesiminin ülke iktisadının vazgeçilmez bir pahası olduğunu belirten Gürkan, “Türk mesken dokumacılığı kesimimiz 200’e yakın ülkeye yıllık 3 milyar doların üzerinde ihracat yapan, kilogram başı ortalama ihracat pahasını 8 doların üzerine çıkarmayı başararak, ulusal gelire en fazla katma bedel sağlayan güçlü bir dal kimliği kazandı. Devletimizin iş dünyamız ile istişare içinde gerçekleştirdiği proaktif siyasetlerle firmalarımızın ülkemizin ihracat odaklı kalkınma maksatlarına en yüksek seviyede katkı sağlamayı sürdüreceğine inanıyorum.” dedi.

“TÜM TALEPLER İLGİLİ KURUMLARA İLETİLİYOR”
30. Meslek Komitesi Başkanı Burak Anıl, toplantıya katılan tüm komite üyelerine teşekkür etti. Türkiye’nin şiddetli bir periyottan geçtiğini lisana getiren Anıl, dokumacılık kesiminin de bu süreçten etkilendiğini söz etti. BTSO çatısı altında dalın meselelerinin çözülmesi ismine değerli adımlar atıldığını kaydeden Anıl, “Komite üyelerimizin fikirleri bizim için kıymetli. BTSO bu noktada çok proaktif çalışmalar yürütüyor. Tüm talepler ilgili makamlara ulaştırılıyor. ” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir