Ethem Sancak: Güler Sabancı’nın önerisiyle fahri konsolos oldum

2006-2010 yılları ortasında Brezilya’nın fahri konsolosluğunu yapan iş insanı Ethem Sancak, Gölge Diplomatlar araştırması kapsamında bu misyonu nasıl üstlendiğini, iki ülke ilgileri için neler yaptığını anlattı. İstanbul’da Brezilya konsolosluğunun olmadığı periyotta misyona gelen Sancak, fahri konsolos olması için Brezilya’ya yapılan teklifin Sabancı Holding İdare Konseyi Lideri Güler Sabancı’dan geldiğini söyledi.

DW Türkçe’nin Milletlerarası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nın (ICIJ) dayanağıyla katıldığı Gölge Diplomatlar araştırması kapsamında fahri konsolosluk misyonuyla ilgili ulaşılan Ethem Sancak, Pelin Ünker ve Serdar Vardar’ın sorularını yanıtladı.

Ethem Sancak, ‘Brezilya ile ticari münasebetinizin olmamasına ve ülkenin lisanı olan Portekizce’yi de bilmemenize karşın neden sizi görevlendirmek istediler?’ sorusuna şu karşılığı verdi: “Ben Brezilya’ya tekraren gitmiştim, hayvancılık işini incelerken. Tarım işine girecektim. Dünyada ette bir numara Brezilya. Tarımlarını inceliyordum. Eski entelektüel birikimimden ötürü da Brezilya’yı biliyordum. Türkiye’de de (dönemin) Sayın Başbakan’la o vakit yakın bir arkadaşlığımız vardı. Onlar da herhalde bu özelliklerimden ötürü temsil misyonunu bana teklif ettiler. Beni onlara öneren de orada büyük işler yapan Sabancı Holding’in işvereni hanımefendi. KORDSA (Sabancı Holding’e ilişkin bir şirket) orada büyük işler yapıyor. “İyi temsil edilmek istiyorsanız. Düzgün bir fahri konsolosunuz olsun” diyerek benim ismimi vermiş Güler Sabancı Hanımefendi. O zamanki Brezilya büyükelçisinin bana söylediği kadarıyla. Sormuşlar, soruşturmuşlar. Bu “hem bir iş adamıdır hem aktiftir hem de Başbakan’ın sevdiği yakın arkadaşıdır, size de yarar sağlar” diye. Büyükelçi bana o vakit o denli izah etmişti. (Dönemin) Cumhurbaşkanı Abdullah Beyefendi o da “İyi olur” deyince, Başbakan da “Çok düzgün olur” deyince işte vazifesi üstlendik.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir