Erdoğan’dan AKP’nin çöken imajına “aday” formülü

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, birtakım AKP’li kurmaylarla “olağanüstü” toplantıda seçim stratejisi belirledi. Buna nazaran AKP, “aday kimliğini” ön planda tutacak, “eş, dost, akraba ilişkisi” gözetmeyecek. Meclis’teki vekillerin performansı Erdoğan’a rapor edilecek.

Erdoğan, geçen haftalarda 2023 seçimleri için kimi AKP’li kurmaylarla “olağanüstü” toplandı ve başta seçim beyannamesi olmak üzere partinin seçimlerde uygulayacağı stratejiler üzerinde duruldu. AKP genel merkezinde milletvekili aday listeleri üzerinde çalışmak üzere kurul kuruldu. Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine nazaran, kurul, 2023 adayları için kimi kriterler belirliyor. AKP, öbür seçimlerden farklı olarak bu defa “parti değil, aday kimliğini” ön planda tutacak. Geçmiş seçimlerde “aday isimlerden çok parti kimliğinin öne çıktığı, adayların da parti kimliğine güvendiği” söz edilirken bu kere AKP’nin “adaylar üzerinden ilerleyen bir strateji kurmak istediği” kaydediliyor. Bu nedenle parti idaresi, “illerde ön plana çıkan, yurttaşın sevdiği, itimat duyabileceği, halkla teğe bir temas edebilecek, diyaloğa açık, halkın meselelerini yerinde tespit edip, tahlil üretebilecek” isimleri aday göstermeyi hedefliyor. Ayrıyeten bu seçimlerde “eş, dost, akraba ilişkisi” de gözetilmeyecek.

AKP’nin 2019 mahallî seçimlerinde belediye lider adaylarını belirlerken “aday stratejisi” izlediği, 2023 genel seçimlerinin de “aynı strateji üzerinden yürütüleceğine” dikkat çekiliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir