Emekli büyükelçi ve felsefeci Prof. Dr. Gürsoy, İzmir’de konferans verdi

Emekli büyükelçi ve felsefeci Prof. Dr. Kenan Gürsoy, Türk Kültür ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen konferansa katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin eski Vatikan Büyükelçisi olan ve ideoloji alanında çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Gürsoy, İzmir Fuar Gençlik Tiyatrosu’nda “Parçalanmış Niyet, Dağılmış Hayat ve İnsan” bahisli konferans verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Gürsoy, toplumun felsefi niyetle, tefekkürle bütünleşmesinin gerekli olduğunu belirtti.

Gürsoy, şunları kaydetti:

“İnsan olmanın gereğini sorgulamak yeni bir şey değildir. Peygamberler tarihi ile de bilgelik tarihi ile de başlatabilirsiniz. Yanlışsız ve hoş ahlak nasıl olmalıdır, siyaset, din nasıl olmalıdır, diye sorulmalıdır. Şayet bu sorular sorulmazsa, fikrin de ideolojinin de bilimin de hatta sanat üzerine fikrin de olmadığını pahalandırmak gerekir. Düşünen beşerden itibaren tabiatla gerçek bir bağlantının ne olduğunu sorguluyoruz. Tabiat karşısında kendimizi bir edebe sokmanın ne kadar kıymetli olduğunu düşünmek mecburiyetinde kalıyoruz. Bu olmazsa insan da olmaz, kendimizi bir eşya yerine koymuş oluruz. Biz kendimizle ve bizim için yaratılmış olanlarla bir bütünlük aramalıyız. Bu İslam fikrinin en başından beri, Peygamberimizden itibaren ön plana alınan şeydir. Bütünlüğe davet kelam mevzusudur.”

Prof. Dr. Kenan Gürsoy’a, konferansın sonunda Türk Kültür ve Sanat Derneği Genel Başkanı Ayla Yücetürk ve Onursal Lider Sevgi Özküzne tarafından teşekkür dokümanı verildi.

Kaynak: AA / Tezcan Ekizler – Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir