Elektrik ve gazda indirim sürecek: ‘Enerjide Türkiye Yüzyılı Zirvesi’ Albayrak Medya öncülüğünde düzenlendi

Albayrak Medya’nın, Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı’yla ortaklaşa olarak İstanbul’da Four Seasons Bosphorus Hotel’de gerçekleştirdiği ‘Enerjide Türkiye Yüzyılı Zirvesi’nde; doğal gaz ve petrol keşiflerinden yenilenebilir güce, madencilikten depolamaya kadar birçok bahis masaya yatırıldı. Düzenlenen aktifliğe Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanı sıra güç alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlardan birçok yetkilinin yanı sıra alanında uzman isimler katıldı. Tertibin açılış konuşmasını gerçekleştiren Bakan Fatih Dönmez, elektrik ve doğal gazda martta yeni indirimlerin olabileceği muştusunu paylaştı.

KARADENİZ GAZI KONUTTA 30 YILLIK MUHTAÇLIĞA DENK

Enerji fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte iç piyasadaki fiyatların da düştüğüne dikkat çeken Dönmez, “Sanayinin kullandığı doğal gaza yüzde 13 ila 16 indirim yapıldı. Özgür piyasadan elektrik alan büyük sanayi kuruluşlarımızın maliyetlerinde yüzde 15’e kadar bir düşüş olacak. Fiyatlarda düşüş seyrederse mart ayı içerisinde de bir indirim olabilir” dedi. Karadeniz’deki doğal gaz keşfine ait de değerlendirmelerde bulunan Bakan Dönmez, şunları söyledi: “Karadeniz gazı şu anki rezerviyle konutta yaklaşık 30 yıllık muhtaçlığımızı karşılayacak büyüklükte. Yeni keşiflerle bu müddet daha da uzayacak. Doğal gaz iletim, dağıtım, depolama işleri en az 50 yıla hatta daha fazlasına tekabül ediyor. Yenilenebilir güç hakeza, her bir tesisin en az 30-35 yıllık kullanım ömrü var. Türkiye Yüzyılı’nın gücünü gelecek yüzyıla taşıyacak vizyonun ismine Yüzyılın Gücü dedik.”

42 ÜNİTENİN 33’ÜNÜ DENİZ TABANINA İNDİRDİK

Dönmez, Karadeniz’de deniz tabanına toplam 42 ünitenin 33’ünü deniz tabanına indirdiklerini belirterek, “Denizden gelecek gazı karada işleyecek Doğal Gaz Sürece Tesisi’mizin inşasının yüzde 90’ını tamamladık. Tekrar ocak ayında deniz tabanındaki montaj çalışmaları tamamlanarak, orada da birinci test çalışmalarına başladık. Fatih Sondaj Gemimiz Türkali-11 kuyusundaki sondajını tamamladı. Böylelikle Faz-1 için gereken bütün kuyuların sondajını tamamlamış olduk” tabirlerini kullandı.

ÜÇÜNCÜ FSRU BİR HAFTA İÇİNDE TÜRKİYE’DE

Dönmez, üçüncü FSRU gemisinin bir hafta içerisinde Türkiye’de olmasını beklediklerini söyledi. Geminin Saros FSRU terminalinde demirleneceğini vurgulayan Dönmez, sisteme gaz basma muhtaçlığı olmadığı devirlerde bu gemilerle LNG taşıma işini de yapabilme esnekliğini kazandıklarını belirtti. Dönmez, “Trakya bölgesine yeni bir giriş noktası kazandıracağız. Bölgesel ticarette daha faal olacağız” dedi.

Albayrak Kümesi İdare Konseyi Üyesi Nuri Albayrak, Güçte Türkiye Yüzyılı Tepesi’nin açılışını gerçekleştiren Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e iştirakinden ötürü bir çizgi tablosu ikram etti.

UMMAN’DAN GAZ ALACAĞIZ

    Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, gaz ticareti merkezi olma yolunda son 1 yılda 15 ülkeyi ziyaret ettiklerini söyledi. Birinci adımı Bulgaristan ile attıklarını belirten Bakan Dönmez, “Bulgaristan’ın yanı sıra Kuzey Makedonya, Romanya ve Moldova ile de benzeri süreçleri yürütüyoruz” dedi. Yeni yatırımlarla bölge ülkelerine çok kısa bir müddette 3 kata kadar doğal gaz tedarikinde artış potansiyeli bulunduğunu kaydeden Dönmez, şöyle devam etti: “Buradan birinci sefer ilan edeceğim yeni bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Şu an BOTAŞ Genel Müdürümüz ve heyeti Umman’da. Yeni bir gaz alım mutabakatı imzalıyoruz. Umman’dan yıllık 1,4 milyar metreküplük gaz tedarik edeceğiz ve mutabakatımız 10 yıl geçerli olacak. Dünyanın gaz tedariki sorunu çektiği bir periyotta, Türkiye, gaz ticaret merkezi olmak için bütün adımları atıyor.”

Türkiye güçte güçlü aktör

Albayrak Kümesi CEO’su Prof. Dr. Ömer Bolat, Türkiye Güç Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bir güç merkezi olma yolunda süratle ilerlediğini lisana getirdi. Türkiye Güç Tepesi’ni düzenleyerek kesimdeki gelişmelerin ve gelecek vizyonunun tartışıldığını belirten Ömer Bolat, “Artık kendi sismik sondaj ve arama gemilerimiz var. Güçte dışa bağımlılığın ne kadar kıymetli olduğu ortaya çıktı. Türkiye savunmadan güce kadar birçok alanda kıymetli adımlar atarak güçlü bir aktör haline geliyor. 2014 yılından bu yana güçte çok büyük muvaffakiyetler elde edilirken, güçte ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtaracak keşiflere imza atıldı. 10 yıllardır yumuşak karnımız olan cari açık için keşif çok büyük katkı sunacak. Yalnızca bu değil Gabar ve Ceyhan’da bulunan petrol rezervleri de cari açığa büyük katkı verecek” sözlerini kullandı.

Albayrak Kümesi CEO’su Prof. Dr. Ömer Bolat

MİLLİ SİYASETLERİN SONUÇLARINI GÖRECEĞİZ

    Albayrak Grubu’nun doruğa olan dayanağını vurgulayan Bolat, “Albayrak Kümesi olarak 71 yıldır Türkiye’nin iktisadının gelişmesine katkı sunuyoruz. Güçte Türkiye Yüzyılı Tepesi’ni düzenleyerek Türkiye’nin hangi muvaffakiyetleri gösterdiğini 4 farklı oturumda tartışacağız. 2023 itibariyle güçte izlenen ulusal siyasetlerin en somut sonuçlarının alınacağı bir yıl olmasını diliyoruz” açıklamasında bulundu.

DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMAK STRATEJİK ÖNEMDE

Yeşil iktisat isminde yenilenebilir kavramının ülkemizde büyük süratle geliştiğine dikkat çeken Ömer Bolat kelamlarını şöyle sürdürdü: “Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan sonra birçok ülke yeşil mutabakatı geriye aldı üzere görünüyor. Üretmek yetmiyor. Enerjiyi verimli kullanmak gerekiyor.Türkiye güçlü bir aktör haline geliyor. Bu alanda yatırım yapan şirketleri de bir ortaya getirdik. Doruğun iyi sonuçlar vermesini diliyorum.”

Tüketimin %25’i Sakarya’dan karşılanacak

    Enerjide Türkiye Yüzyılı Zirvesi’nde açılış konuşmalarının akabinde düzenlenen özel oturumda tvnet Genel Müdür Yardımcısı Serhat İbrahimoğlu ve tvnet İktisat Şefi Semra Karabaş’ın sorularını yanıtlayan Güç Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya Gaz Alanı’nda 3 yılda ikinci fazın tamamlanmasıyla 15-16 milyar metreküp üretime ulaşılacağını söyledi. Dönmez böylelikle, ülke gereksiniminin yüzde 25’inin karşılanabileceğini lisana getirdi. Dönmez, “2030’lu yıllarda doğal gazımızın yüzde 50’den fazlasının Türkiye’de üretilebilir olmasını hedefliyoruz” dedi.

YENİ ROTAMIZ DOĞU KARADENİZ

Karadeniz gazının ithal edilen gaza nazaran daha ekonomik olduğunu aktaran Dönmez, maliyetler düştükçe bunun vatandaşa da yansıtılacağını lisana getirdi. Batı Karadeniz’de keşif ve sondaj çalışmalarının devam edileceği bilgisini veren Fatih Dönmez, sismik araştırmaların Doğu Karadeniz’de Samsun, Sinop, Trabzon ve Rize açıklarında da yürütülebileceğini açıkladı. Petrol kaynak aramalarında ise Orta ve Doğu Karadeniz’de ilerleneceğine işaret eden Dönmez, “Sismik datalar elimize gelmeye başladı. Ümitliyiz” dedi. Dönmez, şöyle konuştu: “Türkiye Petrolleri ile tüm süreçleri dünyanın her yerinde yapabilir hale geldik. Etraftaki ülkelerden ortak çalışma teklifleri alıyoruz.”

GABAR’DA YENİ KEŞİFLER YOLDA

Türkiye’nin en büyük petrol rezervinin Gabar’da bulunduğunu anımsatan Dönmez, Gabar’a komşu alanda da çalışmaların devam ettiğini söyledi. Dönmez, kelam konusu alanda da sondaja başlanacağını belirterek, “Terör sebebiyle giremediğimiz Gabar’da petrol yakaladık. Farklı sondajlara başlayacağız, birkaç ay içinde sonuç alabiliriz. Esma Çevik alanında, 7 kuyuda 8 bin varillik bir üretim var. Bu yıl 15 ila 20 ortasında kuyu açmayı planlıyoruz. Orada günlük 20 bin varile çıkacağız” dedi.

Altyapı olarak en güçlü olduğumuz dönemdeyiz

    Gaz ticaret merkezi çalışmaların sürdüğünü belirten Fatih Dönmez, şunları söyledi: “Hedefimiz bir yıl içerisinde elektronik ticaret platformunu devreye almak. Gaz dağıtım merkeziyle alakalı süreçlere başlıyoruz. Türkiye’ye 100 milyar metreküp gazı getirebilme imkanına sahibiz. Tüketimin 60 milyar metreküp olduğunu düşünürsek kalan kısmı Avrupa’ya verebiliriz. Altyapı olarak en güçlü olduğumuz devirdeyiz.”

Kapatılan sondaj kuyularına rastladık

Karadeniz’de muvaffakiyete ulaşan keşiflerin neden daha evvel yapılamadığına ait soruyu yanıtlandıran Fatih Dönmez, “2008’li yıllarda farklı şirketlerle mutabakatlar yapıldı. 7’ye yakın sondaj yapıldı. Keşif olmadı. Gelen şirketler gaz ve petrol aradı. Geçmişte 7-8 kuyu açılan bölgelerde yeni çalışmalar yapıyoruz. Kimi noktalarda bulamadık lakin kimilerinde olmasına karşın kapatılan kuyulara rastladık. Niyet okumak zor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir