Ekonomim yazarı Aktaş: Net hata noksanda 10.6 milyar dolarlık revizyon

Ekonomim muharriri Alaattin Aktaş, yazısında şunları belirtti:

“Yılın birinci sekiz ayında 28.3 milyar dolara ulaşan net yanılgı noksan, evvel seyahat gelirlerinde yapılan revizyon ve buna öbür kalemlerin de eklenmesiyle süratle geriledi ve on ay sonunda 21 milyar dolara indi.

Ancak gerçek revizyon 28.3 milyardan 21 milyara inilmesinden çok daha fazla, dokuz aydaki revizyon 10.6 milyar doları buldu.

On ayda 21 milyara inildiğinden kelam edip akabinde 10.6 milyarın dokuz aylık revizyon olduğuna vurgu yapmamda bir yanlışlık yok. Zira ekim ayındaki net yanılgı noksanda olağan ki bir revizyon kelam konusu değil, dün açıklanan bu fiyat tahminen sonraki aylarda revize edilecek.

Net yanılgı noksanın temelde iki açıklaması olabilirdi:

Bir; bankacılık sistemine hangi kaleme kaydedileceği bilinmeyen bir para girişi vardı.

İki; kimi ölçümler yanlış yapılıyordu ve (net kusur noksan olumlu olduğu için) ya gelir eksik ya masraf fazla yazılıyordu.

Nitekim gelirin eksik yazıldığı seyahat gelirlerinin revize edilip büyümesiyle kendini gösterdi. Bu revizyonun hakikat olup olmadığını tartışmak bambaşka bir husus. Ben gerçek olduğu kanısındayım.

Ayrıca bilhassa hudut vilayetlerindeki yabancı alışverişinin ne kadar arttığı da ortada. Oradan elde edilen döviz hesaplara girmiyor ya da eksik giriyordu, o hareketler de biraz daha sağlıklı izlenir oldu”

Yazının tamamı için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir