DSÖ’den korkutan rapor! 8 haftada coronadan ölenlerin sayısını açıkladılar

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Ghebreyesus, global sıhhat durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Geçen yıl aralık ayının başından bu yana Covid-19 kaynaklı haftalık ölümlerde yaşanan artışa dikkati çeken Ghebreyesus, “Son 8 haftada 170 binden fazla kişi Covid-19 nedeniyle ömrünü yitirdi. Bunlar yalnızca raporlanan vefatlar, gerçek sayılar bundan daha fazla.” dedi.

DSÖ’nün en yüksek alarm düzeyi olan “Uluslararası Halk Sıhhati Acil Durumu”nu ilan etmelerinin üzerinden 3 yıl geçtiğini aktaran Ghebreyesus, bu hafta Covid-19 Acil Durum Komitesinin, virüsle ilgili durumun hala global bir acil durum teşkil edip etmediğini tartışmak için toplanacağını söyledi.

Ghebreyesus, “Acil Durum Komitesinin tavsiyesini evvelce almayacağım lakin birçok ülkede durum ve Covid-19 nedeniyle artan vefatlar beni endişelendiriyor. Salgının birinci başladığı 3 yıl öncesine nazaran çok daha yeterli durumda olsak da, salgına karşı global kolektif reaksiyon bir sefer daha baskı altında.” dedi.

“DAHA FAZLASINI YAPMAZSAK VİRÜS ÖLDÜRMEYE DEVAM EDECEK”

Çok az sayıda kişinin, bilhassa yaşlıların, kâfi düzeyde aşılandığına değinen Ghebreyesus, birçok kişinin hatırlatma dozlarını almadığını belirtti.

Kırılgan sıhhat sistemlerinin grip ve öteki hastalıkların yanı sıra, Covid-19’un yüküyle başa çıkmakta zorlandığını da lisana getiren Ghebreyesus, şöyle devam etti:

“Mesajım açık, bu virüsü hafife almayın, bizi şaşırttı ve şaşırtmaya devam edecek. Sıhhat araçlarını gereksinimi olan şahıslara ulaştırmazsak ve yanlış bilgilerle kapsamlı olarak uğraş etmek için daha fazlasını yapmazsak virüs öldürmeye devam edecek.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir