Deprem bölgesinde eğitime ara verildi!

Depremde yıkım yaşanan ve okulların 2 hafta tatil edildiği vilayetler şöyle:

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu sabaha karşı Kahramanmaraş Pazarcık merkezli meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde zelzele bölgesinde eğitime orta verilen vilayetleri duyurdu.

Bakan Özer açıklamasında; “Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya vilayetlerimizde bugün prestijiyle eğitim öğretime 2 hafta orta veriyoruz. Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye ve Kilis vilayetlerimizde 1 hafta eğitim öğretime orta vereceğiz.” dedi.

Üniversitelerde de Eğitime Orta Verildi:

YÖK, “Kahramanmaraş merkezli sarsıntıdan etkilenen 10 vilayette yükseköğretim kurumlarımızda ikinci bir duyuruya kadar eğitim öğretime orta verilmiştir” açıklamasında bulundu.

YÖK açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Kahramanmaraş merkezli sarsıntıdan etkilenen Kahramanmaraş, Adana, Malatya, Adıyaman, Hatay, Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Osmaniye vilayetlerindeki yükseköğretim kurumlarımızda ikinci bir duyuruya kadar eğitim öğretime orta verilmiştir. Bu bölgede yaşayan ve öbür vilayetlerdeki üniversitelerde tahsil gören öğrencilere 6-17 Şubat 2023 tarihleri ortasındaki imtihan ve devam mevzularında gerekli kolaylıklar sağlanacaktır. Kelam konusu vilayetlerdeki üniversitelerin tıp fakültelerinin 6. sınıfları ile diş hekimliği fakültelerinin 5. sınıfları bu karar kapsamı dışındadır.”

Bölge ve civar vilayetlerdeki üniversite hastanelerinin acil ve ağır bakım ünitelerinin vatandaşların hizmetine açık olduğu ve kapasitelerinin artırılmasıyla ilgili gerekli önlemlerin alındığı aktarılan açıklamada, “Bu vilayetlerdeki yükseköğretim kurumlarımızın bulunduğu yerleşkelerde hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasının akabinde eğitim öğretime başlanması konusunda ayrıyeten açıklama yapılacaktır. Ayrıyeten zelzeleden etkilenen vilayetlerimizde meskenleri hasar gören vatandaşlarımızın AFAD uyumunda üniversite imkanlarından yararlanmaları sağlanacaktır” tabiri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir