Cumhurbaşkanı Olma Şartları Nelerdir? Kimler Cumhurbaşkanı Adayı Olabilir?

Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı seçimleri 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak. Millet İttifakı adayının tartışıldığı son günlerde ise kimlerin aday olabileceği merak konusu oldu. Vatandaşlar kimlerin Cumhurbaşkanı adayı olabileceğini araştırıyor. Öte yandan seçimlerin 2.tura kalma ihtimali ve 2.seçimin ne vakit yapılacağı da araştırılıyor. Pekala kimler cumhurbaşkanı adayı olabilir? Cumhurbaşkanı olma kaideleri nelerdir?

İşte ayrıntılar…

Cumhurbaşkanlığı seçimleri 14 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı adaylarının belirleneceği son günlerde ise siyasi kulislerde sıcak gelişmeler yaşanıyor.

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in Altılı Masa’dan ayrılma kararı üzerine Millet İttifakı’nın adayının kim olacağı sorusu da gündeme geldi.

Meral Akşener’in Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’na adaylık davetinde bulunması üzerine hareketli dakikalar yaşanmıştı. Akabinde Ersan Şen’in adaylık konusunda yeşil ışık yakması üzerine adayın kim olacağı merakla beklenmeye başladı.

Peki Cumhurbaşkanı Olma Koşulları Neler?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın sayfasında yer alan bilgilere nazaran cumhurbaşkanı adayı olacak bireyler;

  • Kırk yaşını doldurmuş,

  • Yükseköğrenim yapmış

  • Milletvekili seçilme yeterliliğine sahip

  • Türk vatandaşları olmalılar.

Aynı vakitte aday gösterilecek kişiler;

  • Siyasi parti kümeleri, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına yahut birlikte en az yüzde beşini almış siyasi partilerce yahut en az yüz bin seçmen tarafından aday gösterilmelidir. 

Ülkemizde Cumhurbaşkanının vazife müddeti toplamda 5 yıldır.  Cumhurbaşkanı seçilen bir kişi en fazla iki kere seçilebilir.  Cumhurbaşkanı olarak seçilen kişinin TBMM üyeliği sona erer.

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ülkemizde genel oylama ile yapılır. Geçerli oyların salt çoğunluğunu (%50’sinden fazlasını) alan aday Cumhurbaşkanı olarak seçilir. Şayet birinci oylamada çoğunluk sağlanamazsa seçim ikinci cinse kalır. İkinci çeşitte ise yalnızca en çok oyu alan iki kişi ortasında seçim yapılır. 

Seçim tamamlandıktan sonra yeni Cumhurbaşkanı vazifeye gelene kadar eski Cumhurbaşkanı vazifesine devam eder. Cumhurbaşkanı misyonuna başlamadan evvel Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde andiçer.

Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir