Çiftleşme göçü başladı! Koskoca ada, bu görüntüyle kırmızıya döndü

1
Görüntüler Avustralya’ya bağlı Christmas Adası’ndan.
2
Her yıl, kırmızı yengeçlerin milyonlarcası ormandan çıkar ve üremek için okyanusa doğru yol alır, yollar, akarsular, kayalar ve kumsallar arasında kaynaşır.
3
Göç, yağışlı mevsimin ilk yağışıyla başlar. Bu genellikle Ekim veya Kasım aylarında olur, ancak bazen Aralık veya Ocak gibi geç olabilir.

4
Adanın dört bir yanındaki kırmızı yengeçler aynı anda evlerini terk eder ve çiftleşmek ve yumurtlamak için okyanusa doğru yürümeye başlar. Erkek yengeçler göçe öncülük eder ve yol boyunca dişilere katılır.
5
Yumurtlama tarihi için çok geç yağmur yağmaya başlarsa, bazı yengeçler yuvalarında kalır ve bir sonraki ay göç eder.

6
Fotoğraf: Chris Bray
 Fotoğraf: Chris Bray
Daha büyük erkek yengeçler genellikle önce denize ulaşır, ancak kısa süre sonra dişiler tarafından sayıca geride kalır. Yayladan yaptıkları zorlu yolculuktan sonra yengeçler, nemi yenilemek için denize dalarlar.
7
Daha sonra, erkek yengeçler, yuva kazmak için adanın alt teraslarına çekilir. Yengeçlerin çok sayıda olması yuvaların birbirine çok yakın olduğu anlamına gelir ve erkekler genellikle yuvaya sahip olmak için birbirleriyle savaşırlar.

8
Dişi yengeçler daha sonra yuvaların içinde veya yakınında çiftleşmek için teraslardaki erkeklere katılır. Çiftleşmeden sonra erkek yengeçler, eve dönüş yolculuğuna başlamadan önce denize ikinci bir dalış yaparlar.
9
Dişi yengeçler nemli yuvalarda geride kalır. Çiftleşmeden sonraki üç gün içinde yumurta üretirler ve yumurtalar geliştikçe yaklaşık iki hafta daha yuvalarda kalırlar. Her dişi yengeç, bir kuluçka kesesinde tuttuğu 100.000’e kadar yumurta üretebilir.

10
Kırmızı yengeç larvaları, su ile temasa geçer geçmez yumurtalardan çıkar. Larva bulutları, dalgalar ve azalan gelgit tarafından denize açılmadan önce kıyıya yakın bir yerde dönüyor. Kaynak: Parksaustralia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir