Captagon değil, yıkanmış beyin! Katliama doğru adım adım: Mankurtlaştıran bir sistem

İstanbul İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da yaşanan 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin de yaralandığı terör atağıyla temaslı olduğu argümanıyla terörist Ahlam Albashır da dahil olduğu 46 kişi dün gözaltına alındı. Albashır’ın 4 ay evvel bir teröristle birlikte Türkiye’ye girdiği, 2 teröristin Esenler’de Suriye asıllı bir kişinin meskeninde kaldığı, kimlikleri belirli olmasın diye de karı-koca rolü yaptıkları ve bir dokuma atölyesinde çalıştıkları belirlendi. İstihbarat eğitimi alan 2 şüphelinin de aksiyonları deşifre edilmesin diye dijital malzemeler üzerinden irtibat kurmadıkları, aksiyon talimatı verenlerle de meskenlerinde kaldıkları şüpheliler üzerinden bağlantı kurdukları öğrenildi.

Suriye asıllı Ahlam Albashır’ın yapılan sorgusunda, PKK/PYD/YPG terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin-İdlip üzerinden Türkiye’ye hareket yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını itiraf ettiği açıklandı. Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar ile Psikolog Ayhan Altaş saldırıyı gerçekleştiren teröristin atağa adım adım nasıl hazırlandığını milliyet.com.tr’ye anlattı.

‘MANKURTLAŞMA SÜRECİNDEN GEÇİYORLAR’

“Terör hareketi gerçekleştirenlerin bu noktaya ulaşabilmesi için zihninin formatlanması gerekir” diyen Abdullah Ağar, terör örgütlerinin üyelerine kapsamlı bir ideolojik eğitim verdiğinin altını çizdi. Ağar, “Terör örgütleri aksiyonlarda kullanılacak militanlarını kendi çıkarlarına yani terörizme hizmet edecek biçimde eğitirler. Militan terör örgütünün ideolojisine ve amaçlarına teslim olana dek bu eğitim sürer. Tüm bunların sonuca ulaşması için örgüt üyeleri ‘mankurtlaşma’ (mankurt: bilinçsiz köle) olarak isimlendirdiğimiz eğitim, baskı ve ikna süreçlerinden geçirilirler” dedi.

Abdullah Ağar bu müddet içerisinde terör örgütlerinin üyelerine yalnızca ideolojik eğitim vermediğini tabir ederek, eğitim sürecinin kademe evre olduğunu şu sözlerle anlattı:

“Aşama etap devam eden eğitim süreci içinde ideolojik eğitim dışında farklı eğitimler de alırlar. Yani yalnızca zihinsel olarak formatlanmazlar. Bu mühlet içinde bedensel eğitimler, silah eğitimleri, bomba eğitimleri alırlar ve pratikten geçirilirler. Böylelikle ortaya bir model çıkar ve o da kendisinden istenen terör hareketini gerçekleştirir.”

‘DAHA EVVELDEN TEST EDİLMİŞ OLMALI’

Ağar’a nazaran saldırıyı gerçekleştiren terörist daha evvel terör örgütü tarafından birçok kez test edildi. “Zaten yapılan açıklamalarda teröristin birinci sorgusunda vermiş olduğu bilgilere bakarsak bir ‘istihbarat’ elemanı olarak yetiştirilmiş” diyen Abdullah Ağar şöyle devam etti: “Yani yalnızca hareket konusunda değil, sızma ve soğukkanlılık konusunda da bir pratik geliştirmiş olduğu görülüyor. Lakin tüm bunlara karşın tekrar de kaçamadı.”

Terör örgütü üyelerinin bu tıp aksiyonlar öncesinde çeşitli uyuşturu husus kullanımda bulunduğunu vurgulayan Abdullah Ağar, “Bu Orta Doğu’da çok gördüğümüz bir fotoğraf. Terör örgütlerinde kimi vakit sakinleştirici kimi vakit captagon üzere cesaretlendirici olarak uyuşturucu husus kullanılabiliyor. Görev aldığım yıllarda da terör örgütünün teröristlere dehşetlerini yenmeleri için uyuşturucu haplar dağıttığını görmüştük. Yaptığımız baskınlarda mağaralarda uyuşturucu haplar bulmuştuk” ayrıntısını paylaştı.

UYUŞTURUCU UNSURUN TESİRİNDE MİYDİ?

Peki Taksim’de bombalı saldırıyı gerçekleştiren bu terörist de uyuşturucu hususun tesirinde miydi? Soruyu Abdullah Ağar şu biçimde cevapladı:

“Saldırıyı gerçekleştiren teröristin bu türlü bir husus kullanmış olduğuna dair bir bilgi yok. Canlı bomba aksiyonlarında teröristin kendini feda edebilmesi ve sakinliğini koruyabilmesi için bu usul hususlara muhtaçlığı oluyor. Lakin bu olayda bombayı yerleştiren teröristin alandan uzaklaşması için birebir vakitte şuurunun de açık olması gerekiyor, anlaşılan her şeyin farkında. Esasen şu an yapılan açıklamalarda bu türlü bir ayrıntıya da yer verilmedi.”

‘İSTEDİKLERİ ÜZERE DOLDURULABİLECEKLERİ BİREYLERİ SEÇİYORLAR’

Saldırıyı gerçekleştiren teröristin bölgeden uzaklaşırken serinkanlı bir hal içinde olması da dikkat çeken başka ayrıntılardan. Nasıl oluyor da bu usul aksiyonları gerçekleştirenler dakikalar sonra onlarca kişiyi öldüreceğini bilmesine karşın bu kadar rahat davranabiliyor? “Buna emsal terör taarruzlarının faili olan şahıslar önemli bir ruhsal eğitimden geçerler ve önemli bir ideolojik propagandaya maruz kalırlar” halinde konuşan Klinik Psikolog Ayhan Altaş, şunları söyledi: “Propaganda sonucunda da sıhhatsiz bir zihin yapısına sahip hale geliyorlar. Hasebiyle terör hareketlerini gerçekleştirmekten rahatsızlık duymuyorlar.”

“Kişinin bu türlü aksiyonları gerçekleştirmeyi kabul edebilmesi için de önemli kişilik bozuklukları yaşıyor olması lazım” diyen Altaş’a nazaran özellikle antisosyal kişilik bozukluğunda empati yeteneği olmuyor. Ayhan Altaş, “Bu hareketleri yapabilmek için verdiği ziyanı düşünmüyor olması gerekir. Yani etrafına verdikleri zararın farkında değiller” yorumunu yaptı. Terör örgütü üyelerinin bu basamağa gelmesinde birçok faktörün tesirli olduğunu lisana getiren Altaş, şunu da ekledi:

“Bu usul aksiyonları yapan örgütler kaybolmuş, kendini arayan, boşluktaki şahısları alıp o boşluğu kendi istedikleri üzere dolduruyorlar. Örgüttekiler insan psikolojisini çok yeterli yönetebildikleri için seçtikleri bireylerin özelliklerine nazaran de onları şekillendiriyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir