Cafer Mahiroğlu: Kader planımızdaki cezayı uyguluyoruz

Halk TV İdare Konseyi Lideri Cafer Mahiroğlu, RTÜK’ün Halk TV’ye verdiği cezaya toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamayla reaksiyon gösterdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın reaksiyon çeken ‘kader’ açıklamasına atıfta bulunan Mahiroğlu, “Hepimizin Halk TV mukadderat planına hürmet göstermesini bekleyip ekran başına davet ediyoruz” dedi.

Mahiroğlu’nun toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımı şu halde:

RTÜK’ün verdiği üçüncü kapatma cezasını -pardon, yazgı planımızda olan kapatma cezasını- RTÜK’ün belirlediği belgesel yayınını vererek uyguluyoruz. Kızmıyoruz, öfkelenmiyoruz, baht böyleymiş… Hepimizin Halk TV mukadderat planına hürmet göstermesini bekleyip ekran başına davet ediyoruz.

Ne olmuştu?

Gazeteciler Emin Çapa ile Barış Terkoğlu’nun yer aldığı ve moderasyonunu gazeteci Sevimli Payzın’ın üstlendiği ‘Sözüm Var’ programına Radyo ve Televizyon Üst Şurası (RTÜK) tarafından 5 program yayın cezası verilmişti. Program saatlerinde RTÜK’ün belirlediği belgeselin yayını yapılıyor.

Payzın ceza sonrası toplumsal medyada paylaşımda bulunarak “Bu akşam Kelamım Var her pazartesi akşamı olduğu üzere ekranlarınızda YOK. Yayın yapamıyoruz. RTÜK susturdu. Sansür yasası hayatımızda ne değiştirir diyorsanız işte buyrun en kısa cevabı” demişti.

Terkoğlu da “Bu akşam Kelamım Var programı RTÜK eliyle engellendi. Münasebetler mazeret… Yöneticiler, denetleme yerine susturma sopası olmayı seçiyor. Anayasal hakkımız baskıyla elimizden alınıyor. Sansürün, zorbalığın, despotluğun lakin bugünü olur. Tarih bize yarınının olamayacağını söylüyor” sözlerini kullanmıştı.

Erdoğan ne demişti?

14 Ekim akşamı Bartın’ın Amasra ilçesinde TTK’ya bağlı kömür madeni ocağında patlama meydana geldi ve patlamada 41 personel hayatını yitirdi. Patlama sonrası politikler Bartın’a gelirken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da burada açıklamalarda bulunmuştu.

Erdoğan faciayı yazgıyla ilişkilendirmiş ve şunları söylemişti:

Bizim mevcut bu çeşit ocaklarımızın içerisinde Amasra Kömür işletmeleri bizim şu anda en ileri imkânlara sahip olan ocak olmasına rağmen… Doğal birileri bununla dalgasını geçebilir fakat kıymetli değil. Biz yazgı planına inanmış insanlarız, baht planına inandığımız için de bunun ne dünü ne bugünü ne de yarını hiçbir vakit olmayacaktır. Bunlar her vakit olacaktır, bunu da bilmemiz lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir