Bodrum köylüleri ÇED toplantısını teneke çalarak protesto etti

Muğla’nın Bodrum ilçesinde geçtiğimiz yıl 13 gün süren orman ve zeytinlik alanların yanması ile büyük şok geçiren ve yaralarını sarmaya çalışan Mazı köylüleri bu kere de Güç Ve Tabiat Kaynakları Bakanlığı’nın RES alanı ilan ettiği zeytinliklerini kurtarmanın peşine düştü.

Mazı ve Alapınar Mevkii’nde RES kuracak Gökova Elektrik Üretim A.Ş. ismine ÇED raporu düzenleyen ŞİRKET VE Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü’nün bugün Üst Mazı Köy Kahvesi’nde düzenlemek istediği ÇED toplantısına kahve önünde biriken yaklaşık 300 köylü toplantı için gelenleri teneke çalarak ve pankartlarla karşıladı.

Çevre ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğü Şube Müdür Vekili Havser Ertem Vaizoğlu, etraf mühendisleri Ebru Kocaarslan Narcı ve Tamla Kopan’ın düzenlemek istediği toplantıyı köylüler ve köylülere dayanak vermek için gelen MUÇEP (Muğla Etraf Platformu), Bodrum Yarımadası Kültür ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Yüksek Mimar Füsun Yorgancıoğu, dernek üyeleri, CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, TEMA Vakfı üyeleri, İyi Parti mahallî Teşkilatlardan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Mehmet Tosun ve çevreciler takviye verdi. Köylü bayanlar ellerindeki tenekeleri çalarak ve Tek Kıymetimiz Zeytinlerimiz , Köyümüze Dokunma, YEKA İstemiyoruz pankartları açarak gelenleri protesto etti.

TOPLANTIYI YAPTIRMADILAR SERT TARTIŞMALAR ÇIKTI

Toplantının yapılacağı kahve içerisinde yalnızca 12 kişinin oturabileceği bir alan ayrıldığı görüldü. Köylüler ve çevreciler ÇED toplantısını düzenlemek isteyen vilayet müdürlüğü yetkilileri ve firma temsilcilerine sert reaksiyon gösterdi. Vilayet müdürlüğü temsilcisi  Havser Ertem Vaizoğlu’nun toplantı tutanağına “Açılış konuşması yapılmıştır” yazması ile gerginlik çizgi safhaya çıktı. Köylüler tutanağın yırtılmasını toplantının yapılmadığını, yapılmış üzere gösterilmek istendiğini belirterek yanlış algı yaratılmak istendiğini belirtince gergin anlar yaşandı. Köylüler dakikalarca Mazıya Dokunma ve RES İstemiyoruz sloganları attı. Vilayet Müdürlüğü yetkilileri toplantı tutanağında köylülerin istediği düzenlemeyi yapıp “Toplantının yapılmadığını “ belirtince gerginlik azaldı. Toplantıyı düzenlemek için gelenler köylü bayanların çaldıkları teneke sesleri ve köylülerin “yuh” sesleri  arasında köyü terk etti.

BİZİM ÇED’E DEĞİL GELİRE VE ZEYTİNE GEREKSİNİMİMİZ VAR GELECEĞİMİZ VERMEYİZ

Köylüler ismine açıklama yapan evli ve iki çocuk annesi 42 yaşındaki Hatice Aydın “Biz zati yangın mağduru olduk, yaralarımızı sarmaya çalışırken, köylünün zeytinliklerine RES kuracaklarmış, haberimiz yok, tapu kayıtlarına şerh konulmuş. Buraları hayat alanlarımız. Kimse bizim bilgimiz dışında topraklarımızı kamulaştıramaz. Kime sordular da buraya geldiler. Bu neyin toplantısı. Bu topraklar bizim çocuklarımızın torunlarımızın geleceği, RES’lerini gitsinler diğer yerlere kursunlar bizim ekmeğimizle geleceğimizle oynamasınlar. Bu nedenle ne toplantıyı dinleriz nede bu köyde toplantı yaptırırız. Bizim ÇED’e değil etrafa tabiata zeytine gelire ihtiyacımız” var diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir