Bilimsel araştırma: Akşamdan kalmanın nedeni ortaya çıktı

İngiliz Daily Mail gazetesi, İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Buna nazaran, neden birtakım insanların ‘akşamdan kalma’ sürecini daha sıkıntı geçirdiği ortaya çıkarıldı.

Çok alkol tükettiğiniz bir akşamın sabahında siz müthiş hissederken, yanınızda hiçbir şey yokmuş üzere uyanan arkadaşlarınız vardır…

Akşamdan kalma hissetmemeye neden olan şeyin aslında genetik kaynaklı olduğu ortaya çıkarıldı. Bugüne kadar ‘gece uzunluğu yavaş için’, ‘içkiyi suyla için’ üzere akşamdan kalmayı önleyebileceği öne sürülen tezleri çürüten yeni bir araştırma sonucu yayınlandı.

Buna nazaran, insanların beşte birinin biyolojik olarak akşamdan kalmanın sonuçlarından daha az etkilendiği ortaya çıktı. Buna nazaran, insanların beşte birinin, kusma, baş ağrısı, mide bulantısı üzere semptomlarını başkalarına oranla daha az yaşadığı yahut hiç yaşamadığı belirlendi.

FARKLI GENLER TESİRLİ OLUYOR

Araştırmalarda, birtakım şahısların çok fazla alkol tükettikten sonra kendini berbat hissetmesinin nedenin genlerdeki mutasyonlar olduğu belirlendi. Uzmanlar, mutasyonların birden üçe kadar sınıflandırıldığını ve bu durumun bireylerin hissettiği akşamdan kalma semptomlarının ciddiyetini etkileyebileceğini belirtti.

Buna nazaran, CYP2E1 geninin, bedenin alkol bileşiklerini nasıl parçaladığını belirlemekten sorumlu olduğu ortaya çıkarıldı. Buna nazaran, gendeki farklılıkların bedenin alkolü metabolize etme suratını artırabileceği belirlendi.

GENETİK FARKLILIKLAR ETKİLİ

Başka bir gen olan ADH1B’nin de bedenin alkolü asetaldehit ismi verilen bir unsura nasıl dönüştürdüğünü düzenlediği belirlendi. Asetaldehit, karaciğerde birikerek akşamdan kalma hissine neden olan ve sonuç olarak alakalı baş ağrılarına ve mide bulantısına neden olan organik bir kimyasaldır. Ayrıyeten, bir kişinin bedeninde uzun vadeli hasara neden olduğu ve hatta kronik hastalık ve organ meseleleri riski oluşturduğu bilinmektedir.

Bazı beşerler bu semptomları yaşamazlar yahut yaşasalar da pek etkilenmezler. Araştırmalara nazaran bunun nedeni ise bedenlerinin alkolü nasıl işlediğini ve metabolize ettiğini etkileyen genetik farklılıklar olabilir.

KADIN VE ERKEKLERDE FARKLILIK GÖSTERİYOR

Daha evvel 2014 yılında yapılan bir araştırma, erkeklerde akşamdan kalma sıklığını yüzde 45 olarak belirlerken bu oran bayanlarda yüzde 40 olarak açıklanmıştı.

Uzmanlar, genetik faktörlerin bireylerin akşamdan kalma olma durumunu yüzde 43 olarak etkilediğini belirlerken, gerisinin muhtemelen bir kişinin ne kadar süratli içtiği yahut içerken yiyip yemediği üzere dış faktörlerden kaynaklandığı söz edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir