Biden ve McCarthy’den borç limiti görüşmesi

ABD Lideri Joe Biden, misyona başlamasının ikinci yıl dönümünde Belediye Liderleri Konferansı Kış Toplantısı’na katılan belediye liderlerini Beyaz Saray’da ağırladı.

Cumhuriyetçilerin federal hükümetin toplumsal güvenlik ve sıhhat alanındaki harcamaların kısılmasına yönelik davetlerine karşın bu harcamaların vatandaşın faydasına olduğunu savunan Biden, bu mevzuyu ele almak için yakın vakitte Temsilciler Meclisi Lideri McCarthy ile görüşeceğini ve bu bahse “Birliğin Durumu” konuşmasında da değineceğini duyurdu.

‘Borç limitiyle başa çıkılmazsa felaket olur’

Başkan Biden, Borç limiti ile başa çıkılamazsa ve temerrüde düşülürse “finansal olarak şimdiye kadar yaşanan her şeyi aşan bir felaketle” karşı karşıya kalınabileceği ihtarını yaptı.

‘Daveti kabul ediyorum’

Diğer taraftan McCarthy de, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Biden’la görüşmeye hazır olduğunu belirterek, şu tabirleri kullandı:

“Başkan Biden: Sorumsuzca yapılan hükümet harcamalarını ele almak için sorumlu bir borç limiti artışını görüşmek üzere yaptığınız daveti kabul ediyorum. Buluşmamızı dört gözle bekliyorum.”

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, daha evvel tekraren borç limiti konusunda tavırlarının net olduğunu ve bu mevzuda müzakere etmeyeceklerini, Kongre’nin borç limitini artırmak için şartsız kaideyiz harekete geçmesi gerektiğini tabir etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir