Beykoz’daki tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili açıklama

İstanbul Valiliği Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Beykoz’da gerçekleşen operasyonun akabinde yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Kabahatleri ile Çaba Şubesi’nin Beykoz’da 3 başka noktada tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili operasyon gerçekleştirmiştir. Emniyet Müdürlüğümüzün bilgilendirmesiyle, gerekli inceleme ve tespitin yapılması için İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ile Türk ve İslam Yapıtları Müzesi Müdürlüğümüzden 9 uzman görevlendirilmiştir” denildi.

Operasyonun yapıldığı adreslerde şu ana kadar yapılan incelemelere de değinilen açıklamada, “63 adet Bizans devrine ilişkin pişmiş toprak küp (piskos) 1 adet bazalt sütun kesimi, 1 adet Roma periyoduna ilişkin pişmiş toprak kap, 1 adet mermer sütun modülü ve 1 adet mermer yarı işli Bizans periyoduna ilişkin sütun başlığı, 1 adet Bizans devrine ilişkin mermer sütun kuralı bulunduğu tespit edilmiştir.

Bizans periyoduna ilişkin bu yapıtlardan öbür, sayıları binleri bulan pişmiş topraktan mamul objeler(kase,testi, vazo vb.) şamdan, kandil, lenger, döven, havan, musluk, trabzan başlıkları, kapı tokmakları, sütun altlığı ve başlığı üzere mimari kesimler, pitoslar, tavan göbekleri, kapı ve pencere kanatları, niş dolapları, ahşap sandıklar, mezar taşı modülleri, kurna, kale tüfeği, cam materyalden nesneler ile farklı nitelikte çok sayıda etnografik yapıtın tespit edilmiştir. Uzmanlarımızın inceleme ve tespit çalışmaları devam etmektedir” sözleri yer aldı. 

Açıklamanın sonunda eser sayısının fazla olması nedeniyle uzman sayısının artırılarak çalışmaların süreceği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir