Berlusconi beraat etti

Kamuoyunda, “Ruby Ter” ismiyle bilinen süreçte 86 yaşındaki Berlusconi’nin “şık akşam yemekleri” olarak tanımladığı o dönemki partilerin şahitlerine “susmaları” için rüşvet dağıtmakla suçlandığı davalardan biri daha sonuçlandı.

Roma Mahkemesinde görülen duruşmada, Napolili müzikçi Apicella’ya palavra beyanda bulunması için Berlusconi tarafından rüşvet verildiği argümanının “gerçeğe dönüşmediği”ne hükmedildi ve Apicella ile Berlusconi için beraat kararı verildi.

Silvio Berlusconi, yaptığı açıklamada, mahkemenin kararından memnuniyet duyduğunu belirtti.

BERLUSCONİ VE BUNGA BUNGA PARTİLERİ

Berlusconi’nin Başbakan olduğu 2010’da Arcore’daki villasında düzenlediği “Bunga Bunga” partilerinde, reşit olmayan kızlarla para karşılığı ilgiye girdiği savları basına yansımıştı.

Berlusconi, o devir 18 yaşından küçük “Ruby” takma isimli Faslı Kerime El-Mahrug ile para karşılığı ilgiye girmek ve hırsızlık kuşkusuyla gözaltına alınan kızın salıverilmesini sağlamakla suçlanmıştı. Berlusconi, buna ait yargılandığı “Rubygate” ismiyle anılan davada, birinci derece mahkemesinde 7 yıl mahpus cezasına çarptırılmasına rağmen 2015’te sonuçlanan temyiz davasında aklanmıştı.

Konuyla ilgili “Ruby Bis” ismiyle bilinen ikinci davada ise genç kızları “Bunga Bunga” partilerine getiren Berlusconi’nin tanıdığı Nicole Minetti ve Emilio Fede, farklı yıllarda mahpus cezası almıştı.

Konuya yönelik Siena’da görülen üçüncü ve ana dava olan “Ruby Ter” ise geçen yıl Berlusconi’nin beraatıyla sonuçlanmış, savcılar bu kararı temyize götürmüştü.

9 YIL ORTADAN SONRA SENATOYA GERİ DÖNDÜ

“İtalya’da son 30 yıllık periyotta en uzun müddet başbakanlık yapan isim” olan Berlusconi, ilerleyen yaşına karşın partisinin liderliğini sürdürüyor.

Berlusconi, 2020’de Covid-19’u ağır geçirmiş, sonrasında hastalığın yol açtığı komplikasyonlar nedeniyle orta ara hastanede denetimden geçmek zorunda kalmıştı.

Berlusconi, ülkede 25 Eylül’de yapılan genel seçimlerde yine Senatoya seçilmişti. Böylelikle Berlusconi, 2013’te aldığı mahkumiyet nedeniyle ihraç edildiği Senatoya 9 yıl sonra geri dönmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir