Başkanvekilinden ‘deprem riski’ tepkisi: Ya bu şehirde olmuyor

TRABZON – Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bugün yapılan toplantısında gündem dışı kelam alan bağımsız üye Davut Çakıroğlu, kentteki binaların sarsıntıya karşı güçlendirilmesi gerektiğini söz etti. Çakıroğlu’na yanıt veren Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ataman, Trabzon’un zelzele açısından Türkiye’nin en inançlı yerlerinden biri olduğunu öne sürdü, kente ait risk değerlendirmeleri yapan akademisyenleri suçladı.

‘YATIRIMI, TURİZMİ ÖN PLANA ÇIKARMALIYIZ’

Trabzon’un zelzeleden kaçanların geldiği bir vilayet olduğunu belirten Ataman, akademisyenlerin maksadını aşar formda kenti inançsız gösterdiğini lisana getirdi. “Deprem sürecinde ben kimi akademisyenlerin, yani otellerini, turizm tesislerini, depremzedelere açmış Trabzon’u da zelzele bölgesi olarak ilan ettiklerine maalesef şahit oldum” diyen Ataman, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Birkaç akademisyenin maksadını aşar biçimde, daima medyatik olmak için, ‘Ya Trabzon’da sarsıntı bölgesinde. Orada da şu olur, burada da bu olur…’ Ya bu kentte olmuyor. Bu kent sağlam bir kent, bu kent endüstrinin gelmesi gereken, yatırımcının gelmesi gereken, nüfusunun artması gereken, turizmde lokomotif bir kent. Biz meclis olarak bunu ön plana çıkarmak durumundayız.”

Ataman, kentte eski binaların olduğunu ve kentsel dönüşüme ise gereksinim duyulduğunu söyledi. İlçe belediyeleriyle ortak tarama yapılacağını kaydeden Ataman, “Duruma nazaran kimi binalar güçlendirilecek, birtakım binalar ise yıkılacak. Hatta sarsıntı bölgesinde gördük ki bir bina yıkıldığında bir cadde kapanıyor. Bunları da ön planda tutarak bir çalışma başlatılması istikametinde irade ortaya koyduk” dedi.

‘RİSK TAŞIYOR’

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin (KTÜ) eski öğretim üyesi jeoloji mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Trabzon’un sarsıntı açısından risk taşıdığını belirterek 50 yıl içerisinde bölgede 6.6 büyüklüğünde zelzele olabileceğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir