Bakan Nebati’den TOGG için kredi müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati TRT Haber’de gündeme dair açıklamalarda bulunuyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamalarının satır başları şöyle;

Türkiye değerli bir pozisyonda ve bu pozisyon hasebiyle de her türlü zahmetten süratli bir biçimde kendisini kurtaran ve yoluna devam eden bir ülke. Bunu da bilhassa de dünyanın karşı karşıya kaldığı kriz anlarında çok rahat bir formda gözlemleyebiliyoruz. Her krizde kesinlikle krizle ilgili telaffuzlarını yükselten bir küme vardır. Bunlar daima tıpkı şeyi söylerler “başaramazsınız, yürütemezsiniz, ülke ziyan görecek, beşerler ziyan görecek” diye. Lakin her türlü bu karamsar karamsar tabloyu çizenlere karşın ülkemiz süratli bir formda ahenk sağlayarak yeni durumu gözetip adımlarını da ona nazaran atıyor. Hatırlayın, 2008 krizinde teğet geçecek demişti Cumhurbaşkanımız neler neler yaptılar. 15 Temmuz’da darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kalan bu ülke kendisin koruyup kollama faaliyeti ile milleti ile birleşerek üstesinden gelmişti.

Özellikle ekonomik olarak 2018’de yeniden ataklarla karşı karşıya kaldığı vakit süratli bir biçimde kendisini toparlamıştı. Yakın tarihe baktığımız zatan başta milletlerarası kuruluşlar olmak üzere Türkiye içerisindeki birçok muhalif medyada toplumsal medyada ve toplumda ülkenin küçüleceği ziyan göreceği ve yılı tamamlarken negatif bir büyüme ile gerçekleştireceğini tez ettiler. Ama hatırlayın Çin’den sonra ülkemiz yüzde 1,8’lik büyüme ile yılı tamamladı. Geçen yıl tekrar tıpkı kurum ve kuruluşlar ülkenin büyüklüğüne birinci aylardan itibaren tek haneli ama küçük haneli olarak ilan edip sonra her geçen ayda ve çeyrekte bunu revize etmek zorunda kaldılar. Çift haneli olacak dediğimiz vakit tekrar tıpkı şeyleri söylediler. Yüzde 11 ile kapattığımız vakit tekrar söyleyenlerle karamsarlarla iyimserler ortasındaki farkı gördük. Bugün tekrar malum birinci çeyrek ikinci çeyrek baktığımız vakit toplamda birinci yarı yılda yüzde 7,5’luk bir büyüme gerçekleştiren bir ülkemiz var.

TOGG İÇİN KREDİ MÜJDESİ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Görüşmeleri gerçekleştirdik. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve iştirak bankaları ile gerekli teşviklerin verilerek, gerekirse kar edilmeyecek formda Togg’a ulaşım için gerekli dayanakları verecek” dedi.

Togg büyük bir hayalin gerçeğe vurumudur. O araba olarak lanse edilebilir lakin bizim devrimizde yaşayan beşerler açısından çok faklı bir mana ortaya koyuyor. Niçin? Zira ben 58 yaşındayım 61 yıl evvel İhtilal arabası bu ülkede üretime başlarken yolu kesildi. Tıpkı münasebetlerle yolu kesildi. Yapamazsınız, edemezsiniz, beceremezsiniz bu ülke bunu yapacak kapasiteye sahip değildir diyerek yolunu kestiler. Uçaklarımızın yolunu kestiler. Birçok yatırımın yolunu kestiler, füzelerimizin yollarını kestiler. Bunlar maalesef ülke içerisindeki çığırtkanlıklarla da iş birliği yapılarak yapıldı. Bu çığırtkanlar sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’de yerli araba üretilecek dediği vakit had düzeyde seslerini yükselttiler. Fakat temeli atıldığı vakit yeniden dalga geçtiler. Temele gittiğimizde tıpkı sonraki gün ve birebir akşam toplumsal medyada, medyada birebir çığırtkan takım Türkiye bu arabası üretemez, üretilirse şöyle yapacağım, bu türlü yapacağım diyerek kelamlarını ortaya koydular. Kim bu çığırtkan grup? Köprüyü yaptırtmam diyenler, köprüyü sattıtmam diyenler, Marmaray’ı, Avrasya’yı, havaalanını yaptırtmam diyenler. Yani aslında bir taş üstüne bir taş koymamış vizyon sahibi olmayan ülkesini küçümseyen daima diğerlerine gözünü diken, beklentilerini öbürleri üzerinden kuran bir küçücük azgın küme.

Fakat sessiz çoğunluk dediğimzi şey son 20 yılda ortaya konmuş olan muvaffakiyetlerin bir nişanesi olarak yalnızca savunma sanayiinden değil tıpkı vakitte da otomotivde de bir adım atılacağına inandı. Nihayetinde biz yeniden Togg ile tanıştık. Ben çok heyecanlıyım zira milletvekili iken araç yapılacak dendiği vakit bundan büyük bir keyif alan, haz duyan ve heyecanlanan birisi olarak birinci yaptığım şey ben bu arabanın birincisi kesinlikle bu işin fikir babası olan sayın Cumhurbaşkanımıza aittir lakin ne olur bu keyfi bana da yaşatın diyerek resmi yazı yazan biriyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir