Bakan Koca’dan ilaç açıklaması: Maliyetler arttı çözüm için bir yol haritamız var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, birtakım ilaçların piyasada bulunamadığı tezlerine ait, “Gündemimizdeki en kıymetli husus bu. Meseleleri çözeceğiz. Maliyetler arttı, tahlil için bir yol haritamız var. İlaç fiyatlarında yılda 1 defa artırım olması gerçek değil. Belirli periyotlarda en az 2 defa olması gerektiği kanaatindeyiz” dedi.

Bakan Koca, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Koca, son periyotta hastanelerde yaşanan yoğunluğa ait “Üst teneffüs yolu şikayetleriyle başvuran hastalarımız arttı. Bu hastalıklar en çok RSV, sonra sırasıyla influenza, rhinovirüs ve Covid halinde. Üst teneffüs yolu belirtisi olan bireyler maske takarak olağan hayata karışmalı. Hastalığı ne olursa olsun bulaştırmamaya ihtimam göstermeli. Aşılama konusunda bir yavaşlama doğal olarak var. Lakin risk kümesindeki bireylerin hatırlatma dozlarını olmasını tavsiye ediyorum. İtimatla Turkovac olabilirler” diye konuştu.

‘İLAÇLARA EN AZ 2 SEFER ARTIRIM OLMASI GEREKTİĞİ KANAATİNDEYİZ’

Bakan Koca, kimi ilaçların piyasada bulunamadığı argümanlarına ait de “Gündemimizdeki en değerli mevzu bu. Meseleleri çözeceğiz. Maliyetler arttı, tahlil için bir yol haritamız var. İlaç fiyatlarında yılda 1 kere artırım olması hakikat değil. Muhakkak periyotlarda en az 2 kere olması gerektiği kanaatindeyiz. Lakin şunu belirtmeliyim; bu periyotta hasta sayımız ve reçete sayımız yüzde 40 oranında arttı. Münasebetiyle bu devirde hasta yoğunluğu, reçete sayısının fazlalığı, muhakkak ilaçlarda tüketimin yoğunluğu ayrıyeten dünyada ham husus meselesinin varlığı değerli bir neden. Buna ek olarak şubat devrinde yapılacak olan bir evvelki yılın euro kuru ortalaması üzerinden artırım beklentisi bu sorunu daha da arttırıyor. Hasebiyle bizim buna farklı bir yaklaşım getirerek olayı çözecek önlemi süratle devreye almamız gerekiyor. Yıl içinde birden fazla güncelleme olabilir, onu tartışıyoruz. Bu periyoda özel olarak, şubat öncesi devirde ne yapabiliriz çalıştık. Çok uzun sürmeyecek” dedi.

‘YERLİ HPV TEŞHİS KİTİ 10 GÜN İÇİNDE DEVREYE GİRECEK’

Bakan Koca, Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki ‘sahte doktor’ olayının hatırlatılması üzerine, “Konuyla ilgili soruşturmalarımızı açmıştık. Soruşturma sonuçlandı, 1-2 gün içinde kamuoyuna gerekli bilgilendirmeyi yapacağız” diye konuştu.

Koca, küçük yaşındaki çocuğun evlendirildiği olayda tabibin kemik yaşıyla ilgili raporunun sorulması üzerine, “O hususla ilgili de soruşturmamızı açtık” yanıtını verdi.

Bakan Koca, HPV aşısına dair gelişmelerle ilgili soruya “Yerli HPV teşhis kiti 10 gün içerisinde devreye girecek. HPV aşısıyla ilgili de planımız hazırlanıyor. Hangi yaş kümelerine öncelikli olarak uygulayacağımız konusu üzerine çalışıyoruz” karşılığını verdi.

‘SMA’LI ÇOCUKLARLA İLGİLİ SORUN İLAÇ MALİYETİ DEĞİL’

Bakan Koca, SMA’lı çocuğu üzerinden dolandırıcılık yapan anneye ait, “Israrla söylüyorum. SMA’lı çocuklarla ilgili problem mutlaka ilacın maliyeti değil. Biz bütün çocuklara, aktifliği kanıtlanmış olan nusinersen etken unsurlu ilacı aslında veriyoruz. Bu ilacın kullanılamadığı durumlar için spinal sorunu olan çocuklar için artık oral alımı olan ikinci bir ilacı da kullanıma alıyoruz. SMA Bilim Kurulu’muz önümüzdeki haftalarda toplanacak. Gen tedavisiyle ilgili ise SMA Bilim Kurulu’muz mevzuyu çok yakın takip ediyor, aktifliğiyle ilgili kâfi delil görülürse bu tedaviyi vermekten de asla geri durmayız” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir