Bakan Bolat duyurdu: Türkiye ihracat tarihinde bir ilk gerçekleşti

Ticaret Bakanı

Ömer Bolat

, Dünya Ticaret Örgütü’nün yayımladığı istatistikler üzerinden Türkiye’nin dünya ihracatındaki hissesi hakkında açıklama yaptı. Buna nazaran, Türkiye’nin ihracatı 2023 yılı birinci çeyreğinde evvelki devirlerdeki artış trendine devam ederek yıllıklandırılmış olarak 255,7 milyar dolarla global ihracattan yüzde 1,04 hisse aldı.

İhracatta tarihi seviye

Bakan Bolat resmi toplumsal medya hesabından ayrıntılarını açıkladığı paylaşımda şu sözleri kullandı:

    “Dünya Ticaret Örgütü istatistiklerine nazaran 2021 yılında dünya ihracatı 22,3 trilyon dolar olarak gerçekleşmiş olup Türkiye’nin ihracatı bu periyotta 225,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşerek dünya ihracatı içerisindeki hisse tarihinde birinci sefer %1 düzeyinin üzerine çıkmıştır. Böylece ihracatımızın dünya ihracatı içerisindeki hissesi %1,01 düzeyine yükselmiştir.

    2022 yılında Dünya ihracatı 24,9 trilyon dolar olurken, ülkemiz ihracatı 254,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiş ve ülkemizin dünya ihracatı içerisindeki hissesi %1,02 düzeyine ulaşmıştır.

    2023 yılının birinci çeyreğinde de artış trendi devam etmiş ve yıllıklandırılmış ihracatımız 255,7 milyar dolarla global ihracattan %1,04 hisse almıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir