Anayasa değişikliği çalışmaları, 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Programı’nda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nı onayladı. Cumhurbaşkanlığı 2023 Yılı Programı, Resmî Gazete’nin dünkü yinelenmiş sayısında yayınlandı.

Yeni anayasa çalışmalarının programda yer alması dikkat çekti. Programın, “Hukuk Devleti ve Demokratikleşme” başlığı altında şu değerlendirmeler yapıldı:

“Hukuk devletini güçlendirmek maksadıyla, ‘özgür birey, güçlü toplum; daha demokratik bir Türkiye’ vizyonuyla iştirakçi ve şeffaf bir usulle hazırlanan İnsan Hakları Hareket Planı, 2 Mart 2021 tarihinde kamuoyuna açıklanmıştır.

11 temel unsur etrafında, 9 maksat, 50 gaye ve 393 faaliyet içermektedir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla Belge’de yer alan 393 faaliyetin 238’i hayata geçirilmiştir. Belge’nin uygulanma oranı yüzde 60,55 olmuştur.

İnsan Hakları Aksiyon Planında, temel ideolojisi bireyin özgürlüğü ve korunması olan, yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını güçlendirmeye yönelik kurumsal garantileri içeren yeni bir anayasa yapılmasının, Türkiye’de demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün kökleşmesi bakımından vazgeçilmez kıymete sahip olduğu vurgulanmıştır.

Bu çerçevede, anayasa değişikliği teklif taslağı hazırlama çalışmalarına başlanmıştır. Bu çalışmaların, aile kurumunun güçlendirilmesi ve bayanların kıyafet tercihlerinin teminat altına alınmasına ait düzenlemeleri de içermesi öngörülmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir