Almanya’daki DİTİB camilerinde depremden etkilenenler için cuma günü Kur’an-ı Kerim okunacak

DİTİB Yüksek İstişare Heyeti Lideri Muharrem Kuzey, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de meydana gelen zelzelelerin akabinde DİTİB topluluğunun ve yardımseverlerin tek yürek olarak sarsıntıda ziyan gören kardeşlerinin yaralarını sarmak için seferber olduğunu belirtti.

Nakdi yardımların yanı sıra okunan hatimler ile manevi dayanak sağlandığını vurgulayan Kuzey, “Deprem nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz için Almanya genelindeki DİTİB’e bağlı 900’den fazla mescitte, cuma namazından yarım saat evvel Kur’an-ı Kerim tilavet edilecek ve okunan hatmi şeriflerin duası yapılacak.” tabirini kullandı.

Kuzey, sarsıntının akabinde kılınacak birinci cuma namazının hutbesinde de Türkiye’de meydana gelen zelzele konusunu işleyeceklerini aktararak, hayatını kaybedenler için dua edeceklerini ve cuma namazı sonrasında tüm cami derneklerinde stant yordamı nakdi yardım toplanacağını kaydetti.

Toplanan yardımlar 6 milyon avroyu aştı

Depremden ziyan görenlere yardım emeliyle DİTİB’in başlattığı yardım kampanyasında toplanan ölçünün bugün prestijiyle 6 milyon avroyu aştığını bildiren Kuzey, toplanan bağışların başta Türk Diyanet Vakfı (TDV) olmak üzere Türkiye’deki uyum partnerlerine ve muhtaçlık sahiplerine dağıtılmasını, gayesine uygun kullanılmasını sağlamak ve denetim etmek niyetiyle heyet gönderildiğini söz etti.

Kuzey, TDV’nin yardım çalışmalarına takviye olmak hedefiyle Almanya’dan 20 kişilik bir grubun yola çıktığı bilgisini paylaştı.

Hasene taşınabilir kliniği zelzele bölgesine hareket etti

İslam Toplumu Ulusal Görüş (IGMG) bünyesindeki Hasene Toplumsal Yardımlaşma Derneğine ilişkin taşınabilir klinik, Türkiye’deki zelzele bölgesine ulaşmak için Bosna Hersek’ten yola çıktı.

Genel merkezi Köln kentinde olan IGMG’nin genel lideri Kemal Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gerekli müsaadeleri aldıklarını ve kliniğin yola çıktığını söyledi.

Ergün, “Sağlık Bakanlığımız ile de görüşerek Bosna Hersek’teki taşınabilir kliniğimizi Kahramanmaraş’a gönderdik. Hekimlerimiz da Avrupa ve Almanya’dan yola çıkıyor. Allah’a hamdolsun gerekli müsaadeleri de aldık ve çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir