Almanya o tanka yeşil ışık yakmadı

UKRAYNA savaşı kritik bir kademeye yanlışsız ilerlerken dün gözler Kiev’in ana muharebe tankı talebinin karşılanmasının ana gündem hususlarından biri olduğu Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nde yapılan toplantıdaydı. Türkiye’yi Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın temsil ettiği toplantının kilit ülkesi ise Ukrayna’ya gönderilecek en uygun tank olan Leopard 2’lere bir türlü yeşil ışık yakmayan Almanya oldu. Bilhassa ABD’nin ağır baskısı altında olan Almanya, Ukrayna’ya bu tanklardan göndermeme ya da başka ülkelerin göndermesine müsaade vermeme yaklaşımını korudu.

TAVRINI DEĞİŞTİREBİLİR

Göreve yeni atanan Alman Savunma Bakanı Boris Pistorious, Ramstein’da yaptığı açıklamada, Leopard 2 ana muharebe tankları konusunda şimdi karar alınmadığını, kararın önümüzdeki günlerde ya da haftalarda alınabileceğini söyledi. Ukrayna’ya tank gönderen birinci ülke olmak istemeyen Almanya, İngiltere’nin bu tabuyu yıkmasının akabinde adım atmak yerine ABD’nin Abrams tanklarından göndermesini koşul koşmuştu. Dün Pistorious’un, Alman Savunma Bakanlığı’na ne kadar tankın gönderilebileceği konusunda envanter çalışması yapma talimatını verdiğini söylemesi, bu toplantıda baskı altında geri adım attığı izlenimi vermek istemeyen Berlin’in halini değiştirme eğiliminde olduğunun işareti niteliğinde.

ZELENSKİ: HIZLANMALIYIZ

Toplantının başında konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, müttefiklere takviyeleri için teşekkür etti lakin, süratli bir formda, daha fazlasına gereksinim olduğunu söyledi. Kremlin’in kaybetmesi gerektiğini belirten Zelenski, “Hızlanmak zorundayız. Vakit bizim silahımız olmalı” diye konuştu. Rusya’nın yine toparlandığını, asker topladığını ve elindeki ögeleri arttırmaya çalıştığını söyleyen ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de, “Bu yavaşlama vakti değil. Daha derine inme vakti. Ukrayna halkı, Kremlin ve tarih bizi izliyor” tabirlerini kullandı.

RUSYA ÖNEMSEMİYOR

Tanklar son günlerde gündemden düşmese de Moskova, bunların yaratacağı etkiyi önemsemeyen bir yaklaşım içinde. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, “Bu cins teslimatlar temelde hiçbir şeyi değiştiremez, Ukrayna için yeni sıkıntılar yaratacaktır” dedi. Peskov, Batılı ülkelerin savaş alanında mümkün bir Ukrayna zaferi yanılsamasına kapıldığını söyledi.

NEDEN LEOPARD 2

Modern ana muharebe tankları Ukrayna’nın şu evrede alandaki en kıymetli eksiklerinden. Kiev’in tank gereksinimi 300, zırhlı muharebe aracı muhtaçlığı ise 600 civarında. Talep edilen tank sayısı dikkate alındığında en elverişli model Alman üretimi Leopard 2. Bu tanklar, ateş gücü, hareket kabiliyeti ve müdafaayı bir ortaya getirmesi açısından avantajlı. Avrupa’da ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu 13 ülkenin envanterinde yer alan bu tankların sayılarının 2 binden fazla olması da tercih edilmesinin en kıymetli nedenlerinden.

ABD ABRAMS TANKI YOLLAMIYOR

İngiliz Challenger, Fransız Leclerc ve İtalyan Ariete tankları Leopard 2’lere muhakkak ölçüde alternatif olabilecek ögeler lakin sayıları yetersiz. Mevcut ortamda en elverişsiz alternatiflerden birisi ise Amerikan imali Abrams ana muharebe tankları. ABD, kapasitesi çok yüksek olsa da bu tankların Ukrayna’ya uygun olmadığı görüşünde.

SİLAH DAYANAĞI YAĞDI

Birçok ülke Ukrayna’ya ek askeri takviye açıkladı:

ABD: 2.5 milyar dolarlık askeri yardım paketinde yüz kadar Stryker ve ek Bradley zırhlı araçları yer alıyor. Washington’un, GLSDB güdümlü füzeler göndermesi de gündemde.

İngiltere: AS90 tipi kundağı motorlu topçu silahları, İHA’lar, 100 bin top mermisi, 6 yüz Brimstone güdümlü füze.

Almanya: 40 adet Marder piyade savaş aracı ve 7 adet Marder tıpı zırhlı araç.

İsveç: Archer top sistemleri, 50 adet CV-90 zırhlı muharebe aracı, NLAW tanksavar füzeler.

Danimarka: 19 uzun menzilli Ceasar tipi obüs.

Kanada: 200 Senator zırhlı araç.

Estonya: Onlarca FH70 ve D30 obüsler, top mermileri, Carl-Gustaf M2 tanksavar bomba atarlar.

Letonya: Omuzdan ateşlenebilen Stinger füzeleri, iki M17 helikopter, otomatik tüfekler, insansız hava araçları.

Litvanya: L70 uçaksavarlar, iki Mi-8 helikopter.

Polonya: S-60 uçaksavarlar ve 70 bin uçaksavar mermisi. 

 

‘ABD’Lİ GENERAL: RUSYA’YI BU YIL DURDURMAMIZ ZOR’

Almanya’daki Ramstein Üssü’nde düzenlenen doruğun toplantının akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ABD Genelkurmay Lideri Orgeneral Mark Milley, Rusya’yı bu yıl UKRAYNA’dan askeri olarak çıkarmanın çok güç olduğunu söyledi. Savaşın çok geniş bir cephe sınırında sürdüğünü ve Ukrayna topraklarında çok sayıda Rus askeri bulunduğunu vurgulayan Milley, “Askeri açıdan baktığımızda bu yıl Rusya’nın işgal ettiği alandan Rus güçlerini askeri olarak çıkarmanın çok güç olduğu görüşümü koruyorum. Bunun güç olması imkânsız olduğu manasına gelmiyor” tabirlerini kullandı. Kiev idaresine verilen askeri takviyenin sürdürülmesinin, Ukraynalıların kendilerini savunmaları için değerli olduğunu söyleyen Milley, “Tarihteki birçok savaş üzere bu savaş da bir müzakere masasında bitecek” dedi.

 

MOSKOVA’YA SAVUNMA FÜZELERİ YERLEŞTİRİLİYOR

RUSYA’nın Moskova’daki kimi savunma ve idari binaların çatılarına hava savunma sistemleri konuşlandırıldığı bildirildi. Kelam konusu gelişme, Kremlin’in Rusya’nın başşehrine yönelik mümkün bir hava saldırısına hazırlandığı yorumlarına sebep oldu. Toplumsal medyada evvelki gün yayınlanan fotoğraflarda, Moskova Irmağı boyunca Rusya Savunma Bakanlığı tarafından kullanılan sekiz katlı bir binanın çatısına “Pantsir-S1” hava savunma sisteminin kurulduğu görüldü. Diğer bir görüntüde ise, hava savunma sisteminin Kremlin’in 4 kilometre güneydoğusundaki Moskova’nın Taganka semtindeki eğitim binasının çatısına yerleştirildiği yer aldı. Rus askeri yetkilileri, füze sistemlerinin kurulduğunu doğrulamadı. Lakin Rus basını son haftalarda Moskova’da uzun menzilli S-400 füze sistemlerinin konuşlandırıldığına dair haberler yaptı. S-400 ve Pantsir-S1 sistemleri ekseriyetle birlikte kullanılıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir