Alman şirketleri enerji krizinin baskısı altında

DIHK, 24 bin şirketin iştirakiyle yaptığı “iş ortamına” ait anketin sonuçlarını açıkladı.

Ankete katılan şirketlerin yaklaşık yüzde 82’si güç ve ham husus fiyatlarını işleri için risk olarak görüyor. DIHK, bu oranın kayıtların tutulmaya başlandığı 1985’ten beri en yükseği olduğunu belirtti.

Alman şirketlerin yüzde 52’si gelecek 12 ayda işlerinin berbata gideceğini düşünüyor. İşlerinde düzgünleşme bekleyenlerin oranı ise yüzde 8’de kaldı.

Enerji ağır kesimlerde faaliyet gösteren Alman şirketlerinin neredeyse yüzde 20’sinin güç krizi nedeniyle üretimlerini azaltmakta olduğunun ortaya çıktığı anket, her 12 şirketten birinin (yüzde 8), artan maliyetler nedeniyle üretimini kaydırmayı planladığını, bu oranın otomotiv bölümünde yüzde 17 olduğunu da gösterdi.

YAKLAŞIK YÜZDE 3 DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

DIHK Üst Yöneticisi (CEO) Martin Wansleben, bahse ait değerlendirmesinde, “Kovid-19 salgınında ve 2008 finansal krizi sırasında optimist olan Alman şirketlerinin oranı yüzde 10’dan fazlaydı. Şirketler en kötüsünün şimdi gelmediğinden tasa ediyor. Şirketler, bilhassa sanayi, güç fiyatlarındaki yüksek artıştan ve güç arzındaki meçhullükten etkileniyorlar.” tabirlerini kullandı.

Bu yıl Almanya’nın GSYH’sinde yüzde 1,2 artış beklediklerini kaydeden Wansleben, 2022’nin birinci yarısında Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının bu müspet büyümede tesiri olduğunu vurguladı.

Wansleben, “Ancak bu büyüme, aylardır güç krizi, enflasyon ve zahmetli global iktisat tarafından baskılandı. Alman iktisadı yalnızca güçlü bir kışla değil, birebir vakitte güç bir yılla da karşı karşıya. Şirketlerden gelen özel raporlara ve değerlendirmelere dayanarak, 2023’te ekonomik üretimde yaklaşık yüzde 3 düşüş bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Alman hükümeti, GSYH’nin bu yıl yüzde 1,4 artmasını ve gelecek yıl yüzde 0,4 düşmesini bekliyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir