Ali Babacan: ‘Bir araya gelmez’ dedikleri kim varsa; hep beraber buradayız

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,Solcusundan, sağcısına; ulusalcısından, liberaline; sosyalistinden, muhafazakarına; Türkünden, Kürtüne; Sünnisinden, Alevisine; inananından, inanmayanına; ‘Bunlar bir ortaya gelmez’ dedikleri kim varsa; biz, daima birlikte, hukuk için, adalet için, özgürlük için buradayız” dedi.

DEVA Partisi, Ankara Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen “DEVA Türkiye’si” aktifliği düzenlendi. gösterisi yaptı.  Ali Babacan evvel salonun dışındaki kalabalığa seslendi. Aktiflikte genel lider yardımcılarının hazırladığı görüntülerle hareket planlarını tanıtıldı.

Konuşmasına Tac Mahal’in kıssasıyla başlayan Babacan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Sadece Şah Cihan’ın değil, Erdoğan’ın da hikâyesi”

“Babür İmparatoru Şah Cihan, çok sevdiği eşi Mümtaz Mahal’i kaybetmiş. Eşinin mezarının olduğu yere hoş bir türbe yaptırmak istemiş. En yeterli mimarları getirtmiş. Minareler kubbeler yükseldikçe, yapının azameti belirmeye başladıkça, Şah mest olmuş, kendinden geçmiş. Bu koskoca anıtın uğruna yapıldığı mezar ise küçücük kalmış. Şah, bu anıtı ne için yaptırdığını unutacak kadar kendini kaybetmiş. Yapı gitgide büyümüş lakin Şah bir türlü tatmin olmuyor. Mezarın üstüne daha fazla sütun, daha büyük bahçeler yaptırmış. Şah’ın içine sinmeyen, ahengi bozan bir şey varmış. Bir gün bu kubbelerden birinin üstüne çıkıp aşağı yanlışsız bakmış… Uğruna heybetli bina inşa ettiği eşinin küçücük kalmış mezarını görmüş. Heyecanla ‘İşte buldum’ demiş. ‘Ahengi bozan şey bu. Atın bunu buradan’. Rivayet odur ki, mezarı kaldırtmak istemiş. İşte bu aslında yalnızca Şah Cihan’ın değil, Erdoğan’ın da kıssası.”

“Birlikte yola çıktığımız Erdoğan kelamından döndü”

“2001’de birlikte yola çıktığımız Recep Tayyip Erdoğan kelamından döndü. Şah Cihan üzere, külliyenin zirvesine çıktı ve ‘Yıkın bunu’ diyerek, kendisini oraya taşıyan demokrasiye gözünü dikmeye başladı. Tıpkı Mümtaz Mahal’in mezarı üzere. Artık Erdoğan için demokrasi, o harmoniyi bozan küçük bir detaydı zira. Adalet, ortak akıl, istişare, çoğulculuk hepsi; o harmoniyi bozan küçük detaylardı. Kendisine oy veren milyonlarca seçmenle birlikte yola ne için çıktığını unuttu. Ben bu kıssayı kabul etmiyorum. Biz yola çıkarken ulaşmak için çabaladığımız özgürlüklerden, ileri demokrasiden, üniversal hukuk kıymetlerine olan sadakatten, çoğulculuktan, katılımcılıktan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. O ne yaptı? Hak ve özgürlükleri ezdi geçti.”

 “34 yaşında bir genç olarak siyasete girdim”

“Siyasete adım attığım birinci günden itibaren, lisana kolay, 7825 gün oldu. 34 yaşında, ülkesinin yarınlarını sıkıntı eden bir genç olarak siyasete girdim. AK Parti’nin kurucu üyesi olarak siyasete birinci adımımı attım. En genç bakan bendim. Ekonominin tüm yükünü, evvelki hükûmetlerin yıllarca biriktirdiği o ağır yükü üstlendim. Hazine Bakanlığıyla beraber Avrupa Birliği Başmüzakerecisi de oldum. Gecenin 2’sinde randevu veriyorduk insanlara gündüz 2’de geliyorlardı. ‘Gece 2’de randevu mu olur?’ diyorlardı. Bu türlü çalıştık işte. Asla yalnız yürümedim. Daima bir kadronun içinde oldum. Dışişleri Bakanlığı yaptım. Doğru hedefler, gerçek isimler ve yanlışsız siyasetlerle ülkemizin prestijini ve gücünü artıran bir diplomasi takımının başında oldum. Her şeyi özgürce tartışıp istişare edebildiğimiz bir hükûmetle ülkemize tarihi bir devir yaşattık.”

“Biz ayrıldıktan sonra ise ulusal gelir neredeyse yarı yarıya düştü”

“İki büyük krizi, 2002 ve 2009 krizlerini çözen grubun başındaydım. 2002’den 2013’e ulusal gelirimiz yaklaşık 3 kat arttı. 3.600 Dolardan 9.700 Dolara çıktı. Bunlar dolar enflasyonundan arındırılmış sayılar. Biz ayrıldıktan sonra ise ulusal gelir neredeyse yarı yarıya düştü. 9.700 Dolardan indi 5.800 Dolara. Birisi de çıkmış, ‘Ben imza atmasaydım yapamazdın’ diyor. Ben de diyorum ki, ‘Hikmet imzadaysa, at bir imza da enflasyonu bir düşür bakalım’. Sayın Erdoğan’a sesleniyorum; duy, anla. Dürüst ve ehil takımlar olmazsa olmaz. Kararları istişareyle almazsan olmaz. Onun için olmuyor. Olmayacak da.”

“Askeri vesayeti de yok ettik ekonomik darboğazı da”

“O devirlerde emekliler maaşından artırdığında tatile giderdi, öğrenciler KYK burslarıyla Avrupa tipi yapardı. Kafelerde restoranlarda yemek yemek sıradanlaşmıştı. Başmüzakereci olarak, Avrupa Birliği istikametinde rekor müddette ıslahatlar yapan takımın sessizce uyumunu yaptım. İnsan haklarında atılım yapıyorduk. Özgürlükleri büyütüyorduk. Daima bir arada ‘Avrupa Avrupa duy sesimizi, işte bu Türkiye’nin ayak sesleri’ diyorduk. O yıllarda milletin kaygısı neydi, biliyor musunuz? ‘Avrupa Birliği’ne gireceğiz lakin kokoreç yiyebilecek miyiz?’ diye soruyorlardı. O periyotta Türkiye hengamelerin kesimi olmadı. Lakin devletler ortası, milletler ortası arabuluculuk yapıyordu. Askeri vesayeti de yok ettik, ekonomik darboğazı da.”

“Hatasıyla sevabıyla tam 14 sene, yalnızca halkımız için çalıştım”

“Hatasıyla sevabıyla tam 14 sene, yalnızca halkımız için çalıştım. Türkiye’nin o hoş günlerine baktığımda, muvaffakiyetin bir modülü olmak hayatım boyunca benim için bir onur olacak.”

“Her şey bir yüzükle başladı, külliyeyle bitecek”

“Keçiören’deki mütevazı konutundan taşındı, devasa bir külliye inşa etti. Ben artık orada duramazdım, durmadım. Ve istifa ettim. Pek çok sağduyu sahibi arkadaşlarımız da birebirini yaptı. Her şey bir yüzükle başladı, korkarım, külliyeyle de bitecek.”

“AK Parti’nin kuruluş ülkülerinden ayrılan Erdoğan oldu”

“Zamanında AK Parti’yi başarılı yapan unsur ve kıymetlerden biz hiç ayrılmadık. AK Parti’nin kuruluş ülkülerinden ayrılan Erdoğan oldu. Bu gidişata uymayan ne varsa gözden çıkarmaya hazır. Yıkıp geçiyor, ezip geçiyor. KHK’larla milyonları canından bezdiriyor. Kanser hastası çocuğu anne babasıyla görüştürmüyor ya. Bu adalet midir?”

“Herkesin lisanında birebir söz: Endişe!”

“Son devirde her yerde tıpkı kelimeyi duyuyorum. Konya’da iki çay bir kekin hesabını yapan genç kardeşimden, Diyarbakır’da gün sonu raporuna bakan esnaf arkadaşımdan, Bağcılar’da sabahın karanlığında okula giden liseli öğrenciden, apartmanın posta kutusunda istiflenmiş faturalarda, kendi ismini arayan babadan daima tıpkı kelimeyi duyuyorum. Memnun bir hayatı olsun diye yavrusunu uzak kentlere okumak için göndermiş anneden, gece geç vakitte işten çıkıp konutuna yalnız yürüyen bayanlardan, Yazdığı haberdeki sözleri dikkatle seçen gazeteci dostlarımdan, inancından ötürü faize bulaşmamak için birikimini altına, dövize yatırmış hacı amcamdan, nakliye kamyonunu bekleyen çiftçiden, pazarda filesini dolduramayan emekliden, Muhalefete de iktidara da oy vermiş herkesten birebir kelimeyi duyuyorum. O söz ne biliyor musunuz? Endişe!”

“Ankara’nın ortasından sesleniyorum: Tasaya mahal yok!”

“İnsanlar hayatından, sevdiklerinin hayatından kaygı duyuyor. Beşerler ülkesinden, siyasetten tasa duyuyor. Evet herkes telaşlı. Kaygılı öğrenciler. Kaygılı bayanlar. Telaşlı Kürtler, telaşlı Aleviler. Telaşlı gençler, anneler, babalar. Kaygılı muhafazakârlar, kaygılı sekülerler. Her birini çok uygun anlıyor, o duyguyu tam şuramda hissediyorum. Ama buradan, Ankara’nın ortasından sesimin ulaşabileceği herkese seslenmek istiyorum. Büyüklerim, arkadaşlarım, kardeşlerim; tasaya mahal yok! Bu iktidarın hoyrat siyasetlerinden, yaptığı haksızlıklardan, hayat stillerine yaptığı baskıdan, fakirliği mecburi istikamet haline getiren icraatlarından, eğitimi hallaç pamuğuna çevirip çocukların yarınlarını mahvetmesinden tasa etmeyin.”

“Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir vatandaşının eşit ve onurlu vatandaş olmasına sağlayana dek; biz buradayız. ‘Giderlerse çocuğum işten kovulur’ diyen Esenyurt’taki Ahmet amcam! Hiç merak etme; tek bir kişi senin de ailenin de helal lokmasına göz dikemez. ‘Giderlerse aldığımız toplumsal yardım kesilir’ diye çekinen Haymanalı Fadime teyzem! Hiç korkma. Aldığın yardım kesilmeyecek! Tam bilakis, artırımlar karşısında eriyen yardımları, insanca yaşayacak düzeylere yükselteceğiz. ‘Üniversiteden sonra iş bulamayacağım’ diyen Sivas’taki Derya kardeşim! Biz buradayız, biz! İşsizliğin önüne geçeceğiz.”

‘Anadili hak, cemevleri ibadethanedir’

“Kürtçe öğretmenliği okuyan, lakin senede yalnızca bir adet öğretmen ataması yapıldığı için vazifeye başlayamayan Azad kardeşim! Biraz sabır. Anadili bir hak. Atamaların önündeki fiili mahzurları kaldıracağız. İnancı kültürel bir aktivite olarak görülen Hüseyin kardeşim! Az kaldı. Cemevleri ibadethanedir ve bu statüye kavuşacaktır, hiç merak etme. Tekrar ediyorum: Kaygıya mahal yok.”

‘Genç arkadaşlarım; DEVA Partisi sizin konutunuz, yurdunuz’

“Genç arkadaşlarım, ‘beğenmediğiniz’ her bahiste haklısınız. Bugün hayatlarınız, çocukluk hayallerinize benzemiyorsa; beğenmeyeceksiniz. Beğenmek zorunda değilsiniz. Bugün yaşadıklarınız, çocukluğunuzdan daha zorsa beğenmeyeceksiniz. Biz de beğenmiyoruz. Sizinle birlikte yeni bir kıssa yazmak istiyoruz. DEVA Partisi sizin eviniz. DEVA Partisi sizin yurdunuz.”

Babacan AKP’li seçmene seslendi: Sizlere parmak sallayanlara aldırmayın

“Vaktiyle Erdoğan’a dayanak olmuş, oy vermiş dostlarım: Sizlere parmak sallayanlara aldırmayın. Siz, 28 Şubatçı Perinçek’in ve Bahçeli’nin tahribatına ortak değilsiniz. Mafyalarla kol kola yürüyenlerin hatalarına ortak değilsiniz. Ekonomiyi tarumar eden, topladıkları vergileri çıkar kümelerine peşkeş çekenlerden sorumlu değilsiniz. En değerlisi, mecbur değilsiniz! Bu adaletsiz siyasete, kişiliğinizi yok sayan sisteme, ferdî çıkarlara odaklanmış iktidara mecbur değilsiniz. Çıkış yolunuz hazır. Onurlu gayretin adresi hazır.”

“Binlerce unsurdan oluşan 22 aksiyon planımızla karşınızdayım”

“(Türkiye’nin DEVA’sı kitabını göstererek) Bugün binlerce husustan oluşan 22 hareket planımızla karşınızdayım. Biliyorum, boş kelama karnınız tok. Yalnızca seçim devri kapınızı çalanlara itimadınız yok. Ancak bugün burada Türkiye tarihinde bir birinci yaşanıyor. Birinci kez bir siyasi parti, daha seçim tarihi dahi açıklanmamışken, en ufak ayrıntısına kadar hükûmet programını açıklıyor. Hükûmet programının ayrıntılarını, uygulama takvimini açıklıyoruz. Birinci kez bir siyasi parti, tarımdan teknolojiye, iktisattan insan haklarına, ne yapacağına dair günü gününe yapılmış bir çalışmayı seçmenlere sunuyor. Birinci kez bir muhalefet partisi, ‘İktidara gelirseniz ne yapacaksınız?’ sorusuna özgüvenli bir biçimde ayrıntılıca cevap veriyor.”

“Cumhuriyet tarihinde böylesine hazır bir siyasi program olmadı”

“Biz bu ülkeyi yönetmeye hazırız. Bugün burada, bu salonu dolduran DEVA takımları Türkiye’yi yönetmeye hazır. 22 Aksiyon Planının 3 taşıyıcı sütunu var: Bir: Güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı İktisat. İki: Özgür, güçlü ve keyifli bir toplum. Üç: Kaliteli kamu idaresi, saygın ülke. Özetin özeti bu. Emek veren, aklıyla fikriyle yanımıza koşan herkese çok teşekkür ediyorum. Çok net sav ediyorum: Cumhuriyet tarihinde böylesine hazır bir siyasi program olmadı.”

“Türkiye’nin 6 ayda geçirdiği dönüşüme inanamayacaksınız”

“22 hareket planımızı birebir anda uygulamaya koyduğumuz gün, Türkiye’nin 6 ayda geçirdiği dönüşüme inanamayacaksınız. Birinci 90 dakikada; nefes borumuzu açacağız. Derin bir özgürlük nefesi alacağız. Birinci 6 ayda ekonomik kriz iklimini ortadan kaldıracağız. İkinci yılımız bitmeden enflasyonu tek haneye indireceğiz.”

“Bir ortaya gelmez’ dedikleri kim varsa; daima bir arada buradayız”

“Solcusundan, sağcısına; ulusalcısından, liberaline; sosyalistinden, muhafazakarına; Türkünden, Kürtüne; Sünnisinden, Alevisine; inananından, inanmayanına; ‘Bunlar bir ortaya gelmez’ dedikleri kim varsa; biz, daima bir arada, hukuk için, adalet için, özgürlük için buradayız.”

“Türkiye’nin Yeni Yüzyılına damgamızı vuracağız. Özgürlük damgamızı, demokrasi damgamızı, adalet damgamızı, zenginlik damgamızı vuracağız! Oylar DEVA olsun, Kazanan Türkiye olsun! Damga damlaya, oylar DEVA’ya diyoruz!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir