AK Parti Sözcüsü Çelik’ten AB’ye: Haksız ve ikiyüzlü

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Kuzey Kıbrıs’ın Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) gözlemci üye olarak kabul edilmesinin akabinde Avrupa Birliği’nden (AB) gelen tenkitlere ait açıklama yaptı. Çelik, “Avrupa Birliği (AB) tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) gözlemci üye olmasına ait yapılan açıklama haksız ve ikiyüzlü bir açıklamadır” tabirini kullandı.

“AB tarafından KKTC’nin TDT’ye gözlemci üye olmasına ait yapılan açıklama haksız ve ikiyüzlü bir açıklamadır. AB Kıbrıs konusunda Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum İdaresi peşinde sürüklenmektedir” değerlendirmesinde bulunan Çelik, bu açıklamaların ‘yok kararında olduğunu’ söyledi.

Ömer Çelik, şu sözleri kullandı: “Kıbrıs Türkleri milletlerarası toplumun saygın bir üyesidir. KKTC’nin TDT’ye gözlemci üye olması gerçek ve son derece doğal bir durumdur. AB’nin KKTC’yi yok saymaya çalışan tavrı tarihi ve siyasi açıdan prensipsiz bir yaklaşımdır. Cumhurbaşkanı’mızın son olarak TDT toplantısında vurguladığı üzere KKTC’nin hak ve menfaatlerini her tabanda savunmaya devam edeceğiz.”

‘ÇÖZÜM MÜZAKERELERİNE ZİYAN VERİR’

Avrupa Kurulu, Ankara’nın Kuzey Kıbrıs’ın Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci devlet olarak kabulüne ait açıklamalarını kınamıştı. Avrupa Komitesi Sözcüsü Peter Stano dün yaptığı açıklamada, “AB, ilgili BM Güvenlik Kurulu Kararları uyarınca, AB’nin milletlerarası hukukun bir konusu olarak sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıdığını, en yüksek siyasi seviye de dahil olmak üzere tekraren açıkça belirtti. Kıbrıs Türk ayrılıkçı varlığının memleketler arası olarak tanınmasını kolaylaştıracak yahut rastgele bir formda yardımcı olacak rastgele bir aksiyon, Birleşmiş Milletler himayesinde tahlil müzakerelerinin tekrar başlatılmasına elverişli bir ortam yaratma eforlarına önemli halde ziyan verir” sözlerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir