Ahmet Güneştekin: Eserlerime 8 yılda 3 kez saldırı yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde geçen yıl açılan Ahmet Güneştekin’in ‘Gavur Mahallesi’ standının açık hava kısmındaki eserler, kimliği belgisiz kişi ya da bireylerce atağa uğradı. Güneştekin, taarruza uğrayan standıyla ilgili açıklama yaptı.

‘İZLENEN BASKICI SİYASETLERLE YAKINDAN İLGİLİ’

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, ‘Gavur Mahallesi’ standı dahil olmak üzere, son 8 yılda yapıtlarına üçüncü sefer akın yapıldığını belirten Güneştekin, şu sözleri kullandı:

“Sanata yapılan tabir özgürlüğüne yönelik saldırıyı şiddetle kınıyorum. Yakın devirde bilhassa yeni sanat alanında gitgide artan kısıtlamalarla, sanatsal tabirlere ve onların yayılmasına ait olarak izlenen baskıcı siyasetlerle yakından ilgilidir.

2016’da Bienal’e eş vakitli olarak Venedik’te yedi ay boyunca sergilenen Kostantiniyye yapıtım, İstanbul’da sergilenir sergilenmez valiliğin inisiyatifiyle evvel muşambayla örtülüp, daha sonra kaldırılmış ve bunun tehditler üzerine alınan bir karar olduğu söylenmişti.

Üzerine 2021’de Diyarbakır’da açılan Hafıza Odası standıma taarruz gerçekleştirildi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talebiyle standın erken kapatılma kararı verilmişti. Hafıza Odası Türkiye’nin dört bir yanından ağır bir ilgiyle karşılanmış ve o güne kadar en çok ziyaret edilen stantlarından biri.

Sanata yapılan bu taarruzların akabinde başta sanat topluluğu olmak üzere sessizliğin ve kınamanın olmamasının da sanat tarihinin hafızasına kaydedileceğini düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir