Abdi İpekçi mezarı başında anıldı

Katledilen Abdi İpekçi için Zincirlikuyu’daki mezarı başında düzenlenen anma merasimi saat 11.00’da başladı. Merasime, Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi İzet, eski çalışma arkadaşları, Milliyet Gazetesi çalışanları, ve sevenleri katıldı. Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan merasimde Nükhet İpekçi İzet ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasına merasime katılanlara teşekkür ederek başlayan Nükhet İpekçi İzet, “Bu yıl içinde bir arkadaşımın ‘artık uğraşma, kimse hatırlamıyor o günleri.’ kelamları dikkat cazipti. Çok sevgili bir yakınım da ‘En düzgünü bu yıl protesto et, oraya hiç gitme.’ demişti. Aslında bir vakitler onu da yapmıştık. Annemle birlikte ‘konuşacak ne kaldı ki’ demiştik. Bütün suikast kurbanlarıyla alay edercesine, engellenen eforlarla dolu bir oyunun kesimi olmayı, oradan oraya çekiştirilip kullanışlı mağdur haline getirilmeyi içimize sindirememiştik. O vakit da ‘Bu bir görevdir, bir sorumluluktur. Susmak korkmaktır, suça yer açmaktır. Konuşmak, var olmak, olanları hatırlatmak, tanıklık etmek, unutturmamak zorundasınız’ diyenler olmuştu. Hala 1979 yılındayım. O zamanki İçişleri Bakanı’ nın kendi makam odasının gerisinde, zımnî bir oda daha olduğunu dehşet içinde fark ettiği ve bir komploya uğratıldığı dönemdeyim. O andaki hakikatin, yani aslında hepimizi ilgilendiren bu dehşetli hakikat, incelenip irdelenmemiş, isimlendirilmemiş ve tarihteki yerine resmen kaydedilmemiş haliyle olduğu üzere duruyor. Bütün bu birikimle, burada o sorumluluğu ve çaresizliği hissediyorum. Başı dik ve keskin bir kararlılıkla değil, yerine getirilmemiş bir borcun tartısıyla çöken omuzlarımla buradayım. ‘Bir varmış, bir yokmuş’ tan öteye gidemiyoruz. Bütün bunlar bir borç duygusu yaratıyor” dedi.

‘Borcumuz hayatımızla kaimdir’

Konuşmasına devam eden Nükhet İpekçi İzet, “Cinayet evraklarının tekrar açılması, bir arkeolog titizliğiyle çalışılması tuzaklar kuran, mani olan, taş koyan, duvar ören, üstüne toprak örten, şaşırtmaca ve kandırmacalar yayanların ortaya çıkarılması, ne kadar uygun olurdu. Hatta o vakitler neye hizmet ettiğinin bile ayrımında olamayanların kimileri tabiatıyla de mertçe ortaya çıkabilir hakikate katkıda bulunabilirlerdi. Ne âlâ olurdu. Abdi İpekçi şimdi 30 yaşına varmadan yazdığı bir yazıda bu borçluluk hissini şöyle lisana getirmiş: ‘Vatana borç, yedek subaylık görevi ile ne başlar ne de biter. Borcumuz hayatımızla kaimdir. Doğduğumuz gün başlar, öleceğimiz güne kadar devam eder.’ Gazetecilik görevi boyunca daima bu anlayış ve vicdanla yaşarken onun öleceği günü planlayıp canımı almasalar ne yeterli olurdu” sözlerini kullandı.

Nükhet İpekçi İzet’in konuşmasının akabinde merasim sona erdi. Öte yandan, bir anma merasimi de Nişantaşı’nda Abdi İpekçi’nin 44 sene evvel hücuma uğrayarak hayatını kaybettiği noktada bulunan Abdi İpekçi Anıtı’ının önünde gerçekleştirildi. Türkiye Gazeteciler Sendikası temsilcileri, sabah saatlerinde Abdi İpekçi Anıtı’na karanfil bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir