6’lı masadan bir parti daha net konuştu: “HDP ile ortak aday olabilir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 seçimleri için 14 Mayıs tarihini işaret etmesinden sonra Altılı Masa’da adaylık tartışması tekrar gündeme geldi.

Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal, Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı Adayı olarak “kazanacak aday” vurgusu yaptı, Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini tabir etti: “Kılıçdaroğlu’nun kazanacak aday olduğunu düşünüyorum. Adaylık için ana muhalefet önderi olması hüviyetiyle bundan daha olağan, doğal ne olabilir ki. Geçmişte olduğu üzere ikinci Ekmeleddin hadisesinin yaşanmasını kimse beklemesin.”

HDP’nin eski eş genel lideri Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden gönderdiği ileti ile ortak aday vurgusu yaptı: “Şimdi önümüzde dört ay var, ortak aday diyoruz, tekrar herkes, olmasın diye ne gerekiyorsa yapıyor. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır? Tüm önderlere sesleniyorum, yakında hepinizle bir ortaya geleceğiz. Ya içeride ya dışarıda!”

Gelecek Partisi’nden de HDP’li Demirtaş’ın iletisi ile örtüşen bir açıklama geldi.

Karar Gazetesi’nin Youtube kanalında Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un programına konuk olan Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun, “Altılı Masa, HDP ile ortak aday çıkarabilir” dedi.

SÖZDE KÜRDİSTAN BAYRAĞINI SAVUNMUŞTU

Kani Torun, Amedspor maçında açılan kelamda Kürdistan bayrağını savunmasıyla gündeme gelmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütü PKK ve YPG’ye yönelik yaptığı intikam operasyonları için ise “Üç beş bomba atılır, biter” yorumunda bulundu.

Kani Torun’un o açıklamasından yüzlerce terörist etkisiz hale getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir