33 kuruluştan Amedspor açıklaması

Bursa’daAmedspor taraftarı ile futbolcularına yapılan ırkçılık gündemdeki yerini koruyor. Gerçekleşen linç teşebbüsüne yönelik otuz üç kuruluşun altına imza attığı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, ”Amedsporlu futbolcu ve taraftarlara karşı linç teşebbüsüne varan ırkçı taarruz, yalnızca insanlık ve nefret hatası değil Türkiye demokrasisine ve iç barışa kastetmiş organize bir eylemdir” sözleri kullanıldı.

‘SADECE NEFRET KABAHATİ DEĞİL…’

Kurumlar tarafından yapılan açıklama şöyle: ”Amedspor-Bursaspor maçında Amedsporlu futbolcu ve taraftarlara karşı linç teşebbüsüne varan ırkçı hücum, yalnızca insanlık ve nefret kabahati değil Türkiye demokrasisine ve iç barışa kastetmiş organize bir aksiyondur. 1990’ların faili meçhuller devrinin beyaz toroslar, JİTEM, katil yeşil simgeleri eşliğinde gerçekleştirilen akın bir taraftar hareketi değildir. Hazırlıkları günler öncesinden başlamış, yetkililerin gözleri önünde devam etmiştir. Büyük bir felakete uğradığımız, yaralarımızı sarmak için birbirimizle kucaklaşmaya her zamankinden fazla muhtaçlık duyduğumuz şu günlerde, baht seçimlerinin arifesinde, iktidardan gördükleri himaye, takviye ve yönlendirmeyle harekete geçen provokatörlerin emeli kaos ve dehşet yaratarak mevcut şer rejiminin devamını sağlamaktır.”

Açıklamanın devamında ise, ”Buna imkan vermeyeceğimizi bildirirken Amedspor’un etrafında sıkı sıkıya kenetleniyor, barış ve kardeşliğimizi güçlendirme kararlılığımızı bildiriyor, hücuma imkân tanımış, engellememiş bütün yetkili ve sorumluların soruşturulmasını ve kovuşturulmasını talep ediyoruz” sözleri yer aldı.

Açıklamaya imza atan 33 kuruluş ise şöyle:

2017 Bodrum Yurttaş İnisiyatifi / 78’liler Teşebbüsü / Alevi Niyet Ocağı Derneği / Alevi Bayanlar Birliği / Anadolu Bayan Hareketi / Anıtpark Forum / Ankara Kanıya Özgürlük Teşebbüsü / Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri ADAM-DER / Bakırköy Kent Savunması / CHP Bodrum Bayan Kolu / Datça Demokrasi Platformu / Demokrasi İçin Birlik (DİB) / Demokrasi İçin Birlik Dayanışma / Devrimci Parti / Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) / Dostluk ve Kültür Derneği (DKDER) / Niyet Cürmü (?!)na Karşı Teşebbüs / Manisiz Bileşenler Federasyonu / Gürün Gökpınar Muhafaza Platformu / Hak ve Adalet / Halkevleri / Halkların Demokratik Partisi (HDP) / Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği / Jineps Gazetesi / Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) / Muğla Etraf Platformu (MUÇEP) / Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) / Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) / Türk Tabipleri Birliği (TTB) / Türkiye Esnaf Platformu / Yeryüzü Güncesi / Yeşil Sol Parti / Yurttaş Teşebbüsü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir