33. Ankara Film Festivali | Aziz Nesin Emek Ödülü’nün sahibi Livaneli: Ele geçirilemeyen tek ve son kalemiz kültürdür, yaşasın Cumhuriyet!

Kültür ve Turizm Bakanlığı takviyesiyle Dünya Kitle Bağlantısı Araştırma Vakfınca düzenlenen 33. Ankara Sinema Şenliği başladı. Açılış merasiminde, Aziz Nesin Emek Mükafatı sanatçı Zülfü Livaneli‘ye verildi. Ödül konuşmasını yapan Livaneli, “Bizim kültürümüz, kültürle olan bağımız, bizlerin, sizlerin yaşattığı bu kültür bizi ayakta tutan şeydir. Tahminen de ele geçirilemeyen son, tek kalemizdir. Bu yüzden yaşasın kültür işçileri, yaşasın Cumhuriyet.” tabirlerini kullandı.

Festivalin MEB Şura Salonu’nda düzenlenen açılış merasiminde, Onur Mükafatları sahiplerini buldu. Sunuculuğunu Ünsal Ünlü‘nün yaptığı merasimde, Aziz Nesin Emek Mükafatı, muharrir, müzisyen, senarist, direktör Zülfü Livaneli’ye, Sanat Çınarı Mükafatı orkestra şefi Rengim Gökmen‘e, Kitle İrtibat Mükafatı ise tercüman, sinema muharriri, gazeteci, muharrir Sevin Okyay‘a takdim edildi. Şenlikte ayrıyeten bu yıldan başlamak üzere birinci defa Vakıf Özel Mükafatları de verildi. Bu kategorideki mükafatların sahibi, oyuncu Farah Zeynep Abdullah ile üretimci, direktör, senarist Ceylan Özgün Özçelik oldu.

TIKLAYIN | Ankara Sinema Şenliği 33 Yaşında

” />

“Ankara kültürün başkenti”

Ödülünü Dünya Kitle Bağlantısı Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol‘un elinden alan Livaneli, bu mükafatı almaktan büyük memnunluk duyduğunu vurgulayarak, “Ankara kültürün başşehri, bizler burada yetiştik. Bütün tiyatro oyunlarımızı, sinemaları burada gördük. Ankara’dan yetişen beşerler Türkiye’nin kültür hayatında çok değerli yer tuttular.” tabirini kullandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür” kelamlarını anımsatan Livaneli, Atatürk’ün Büyük Taarruz’un gecesinde çadırda, Reşat Nuri Güntekin‘in Çalıkuşu romanını okuduğuna işaret etti.

Livaneli, “Bizim kültürümüz, kültürle olan bağımız, bizlerin, sizlerin yaşattığı bu kültür bizi ayakta tutan şeydir. Tahminen de ele geçirilemeyen son, tek kalemizdir. Bu yüzden yaşasın kültür işçileri, yaşasın Cumhuriyet.” diye konuştu.

“Müzisyen Şener’in anısına şiddet olaylarına karşı birleşmeliyiz”

Şef Rengim Gökmen de mükafattan ötürü teşekkürlerini ileterek, “Benim için de bu ödül şaşırtan oldu. Bir sinema şenliğinde bir müzisyenin ödül alması çok sık rastlanan bir durum değil.” değerlendirmesinde bulundu. Gökmen, birinci senaryo tekniğini yazan ve kendisine sinema sevgisini aşılayan babası Muzaffer Gökmen‘i de andı.

Toplumdaki şiddet olaylarının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Gökmen, “Bir müzik işçisi Onur Şener, birkaç ay evvel Ankara’da katledildi. Onun anısına bütün şiddet olaylarına karşı birleşmemiz gerektiğini ve bu yolla kimi tahlillere ulaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Genç müzisyenimizin anısı önünde hürmetle eğiliyorum.” dedi.

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah ise çok heyecanlı olduğunu belirterek, “İlk mükafatı alacağımı öğrendiğimde çok şaşırdım. Çok zorluk çekiyoruz, dalda bilhassa genç bayanlara önemli zorluklar yaratıldığını düşünüyorum. Yalnızca bizim dalımız değil birçok yerde bu türlü.” kelamlarını sarf etti.

Açılış merasiminde, Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatkarları soprano Görkem Ezgi Yıldırım, piyanist Melahat İsmayilova ve çellist Onur Şenler, Livaneli Müzikleri konseri verdi.

Törene, Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Lideri Bekir Ödemiş, Kültür ve Toplumsal İşler Dairesi Başkanı Ali Bozkurt, birtakım sanatkarlar ve sanatseverler katıldı.

Festival 11 Kasım’a kadar sürecek

Ankara Sinema Şenliği, 3-11 Kasım tarihlerinde Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda sinemaseverlerle buluşacak. Şenlik kapsamında ulusal yarışlar, dünya sineması, özel gösterimler üzere kısımlarda toplam 76 sinema gösterilecek.

Organizasyonda, Ulusal Uzun Sinema Yarışı kategorisinde 50 bin lira bedelindeki En Yeterli Sinema Mükafatı ve birinci sinemalara verilen 20 bin lira pahasındaki Mahmut Tali Öngören En Düzgün Birinci Sinema Ödülü’nün de yer aldığı 12 kategoride ödül verilecek.

Ayrıca Ulusal Belgesel Sinema Yarışı, Ulusal Kısa Sinema Yarışı ve Proje Geliştirme Dayanağı Yarışı kapsamında da mükafatlar sahiplerini bulacak. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir