20 yıllık casus yazılım ağı çökertildi

ABD Adalet Bakanlığı, Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) ilişkin olduğu bilinen ve 20 yıllık bir geçmişe sahip makus emelli yazılım ağının çökertildiğini açıkladı.

Bakanlığın yazılı açıklamasında, “MEDUSA Operasyonu ile FBI ve New York’un Doğu Bölgesi ABD Savcılığı, çok sayıda yabancı hükümetle uyum içinde, FSB’nin, makûs emelli, en değerli siber casusluk yazılım implantını etkisiz hale getirdi.” sözleri kullanıldı.

Açıklamada, Rusya’nın 50 ülkedeki yüzlerce virüslü bilgisayardan hassas bilgileri elde etmek için 2004’ten bu yana kullandığı gelişmiş “Snake” (Yılan) isimli yazılım ağının FBI tarafından etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Başsavcı Yardımcısı Matthew G. Olsen, açıklamasında, “Adalet Bakanlığı, Rusya’nın berbat niyetli siber faaliyetleriyle çaba etmek için, yüksek teknoloji operasyonları yoluyla makus maksatlı yazılımları etkisiz hale getirmek, yasal makamlardan yararlanmak ve ortak etkimizi artırmak için memleketler arası müttefikler ve özel kesim ortaklarıyla çalışmak dahil olmak üzere cephaneliğimizdeki her silahı kullanacak.” dedi.

“PROGRAM DİJİTAL BİR ARAÇLA KENDİ KENDİNİ İMHAYA ZORLANDI”

FBI’nın MEDUSA Operasyonu, “Kremlin destekli” bilgisayar korsanlarının casus yazılımının fonksiyonelliğini kendi aleyhine çeviren ve programı kendi kendine imha etmeye zorlayan “Perseus” isimli dijital bir araç sayesinde gerçekleştirdiği bildirildi.

Yetkililer, berbat maksatlı yazılımın, Rusya istihbarat güçlerinin NATO üyesi hükümetler, gazeteciler ve finans ve teknoloji bölümlerine ilişkin bilgisayarlardan bilgi çalarak öbür bir platforma aktaran, “neredeyse tespit edilemez bir otoyol işlevi” gördüğü bilgisini paylaştı.

MEDUSA Operasyonu sayesinde, makus hedefli yazılımı yaymak için kullanılan “önemli sayıda sanal altyapının” devre dışı bırakıldığı ve bunun kelam konusu yazılımın yine kullanılmasının çok zorlaştıracağı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir