Ülke puanı için kritik viraj! Trabzonspor için Devler Ligi hazinesi

Son periyotta ülke puanı açısından problemler yaşayan Türkiye’nin önünde çok değerli bir fırsat bulunuyor. Şampiyonlar Ligi play-off cinsinde Trabzonspor, UEFA Avrupa Ligi play-off çeşidinde Fenerbahçe ile Sivasspor ve Konferans Ligi play-off tipinde Başakşehir, birebir anda kümeye kalırlarsa önemli bir kat sayı avantajı ülkemizi bekliyor.
Bir öbür ayrıntı ise Trabzonspor, Kopenhag’ı geçemese bile Avrupa Ligi kümeleri garanti durumda. Fenerbahçe ve Sivasspor da rakiplerini eleyemezse Konferans Ligi’ne kalacak. Yalnızca Başakşehir, play-off’u geçemezse Avrupa’ya veda edecek. Bu dönem Avrupa kupalarındaki macerasına 5 ekiple başlayan ve yalnızca Konyaspor’da fire veren Türkiye, 4 grubuyla küme etabına geçme talihine sahip. Bu da önemli katsayı puanı manasına gelecek. Şayet Trabzonspor, Şampiyonlar Ligi kümelerine kalırsa kat sayı puanı 4, Fenerbahçe ve Sivasspor Avrupa Ligi kümelerine kalırsa kat sayı puanı 3, Başakşehir Konferans Ligi kümelerine kalırsa kat sayı puanı 2.5 olacak ve toplamda 12.5 puan gelecek.
5 grupla katıldığımız için 12.5 puan 5’e bölünecek ve sonunda 2.5 puan ortalaması kalacak.

ARADA FARK YOK
Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’ndeki hem maddi getiri hem de puan kazanımları açısından bakıldığında kimi değerli ayrıntılar göze çarpıyor. Ülke puanı açısından baktığımızda elemelerde galibiyete 1 puan, berabereliğe 0.5 puan ekleme yapılıyor. Küme basamağında ise galibiyete 2, beraberliğe 1 puan geliyor. O nedenle Şampiyonlar Ligi’ne ekip gönderemezsek bile Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’nde yer alacak ekiplerimizin galibiyetleri gelecek açısından tekrar büyük kıymet kazanacak. Fakat maddi olarak Şampiyonlar Ligi çok daha ön planda

EN DÜZGÜNÜ BAŞAKŞEHİR
2022-2023 döneminde temsilcilerimiz ortasında şu ana kadar en yüksek puanı Başakşehir aldı. Turuncu-lacivertliler, şimdiye kadar ülke puanına 4 puanlık katkı yaptı. Emre Belözoğlu ve kadrosu, 5 maçta 3 galibiyet, 2 beraberlik aldı ve hiç yenilmedi. Çabucak akabinde Fenerbahçe 5 maçta 1 mağlubiyet, 2 beraberlik ve 2 galibiyetle ülke puanına 3 puanlık katkı yaptı. Konyaspor da 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyetle 2.5 puanlık katkıda bulundu. Toplamda 9.5 puan alan Türkiye’nin puanı katılan grup sayısı olan 5’e bölündü ve 1.9’luk bir sayı elde edildi. Şu ana kadar hanemize 1.9 puan eklenmiş oldu

RAKİP ÜLKELER GERİMİZDE
Şu anda UEFA ülkeler sıralamasında 20. sırada olan Türkiye’nin yakalaması olası rakipleri 2022- 2023 dönemine bekledikleri üzere başlayamadılar. Şu ana kadar 1.9 puanlık katkı yapan Türk ekipleri bir nebze olsun ülkemize umut verdi. Bilhassa 17. sıradaki Yunanistan şimdiden tek kadroyla kaldı ve hanesine 1.5 puan yazabildi. Yeniden 19. sıradaki Hırvatistan’ın da 2 temsilcisi elendi. Hırvatların hanesine şu ana kadar 1.3 puan yazıldı. Tek fire veren 18. sıradaki Danimarka da bu dönem 1.7 puan topladı.

DEVLER LİGİ HAZİNESİ
Trabzonspor açısından Şampiyonlar Ligi’nde kümelere kalmak, ülke puanına katkı kadar ekonomik manada da büyük artılar getirecek. Bordo-mavililer, Kopenhag’ı geçtiği takdirde 15.6 milyon euro üzere bir ayakbastı parasını kasasına koyacak. Karadeniz grubu kümede puan dahi almasa en az 20 milyon euroluk bir geliri garanti edecek. Öte yandan Devler Ligi’nde kümeler öncesi play-off etabında elenen gruplara da bir nevi teselli ikramiyesi üzere 5 milyon euroluk bir ödeme yapılıyor. Avrupa Ligi’nde kümelere kalma karı 3.6 milyon euro. Konferans Ligi’nde ise kümelere kalındığında 2.9 milyon euro kazanılıyor.

NASIL TIP ATLARLAR?
Kopenhag ile deplasmanda oynadığı birinci maçı 2-1 kaybeden Trabzonspor’un ismini Şampiyonlar Ligi kümelerine yazdırabilmesi için 2 farklı kazanması kâfi olacak. Fırtına, 90 dakikalık müddet içinde rakibini tek farklı mağlup ederse, uğraş uzayacak. Burada da eşitlik bozulmazsa, çeşidi geçen kadrosu seri penaltı atışları muhakkak edecek.

GRUBA KALIRSA 2. SEFER
Fırtına bugün Avrupa kupalarındaki 141. müsabakasına çıkacak. Trabzonspor, geride kalan 140 maçta 50 galibiyet, 36 beraberlik ve 54 mağlubiyet aldı. Bu imtihanlarda rakip fileleri 178 defa havalandıran Karadeniz devi, kalesinde ise 194 gol gördü. Bordo-mavililer, Kopenhag karşısında tipi geçmesi halinde 2011-2012 dönemde katıldığı küme maçlarının akabinde, 10 dönem sonra yine Şampiyonlar Ligi’ne katılmış olacak.

EKSİKLER ÇOK FAZLA
Trabzonspor’da sakatlıkları bulunan Hamsik, Visca, Hüseyin ve Serkan forma giyemeyecek. Antalyaspor maçında kasığında ağrı hisseden Bakasetas’ın da oynama ihtimali çok zayıf görünüyor. Teknik yönetici Abdullah Avcı’nın, bu oyuncuların yokluğunda yeni transferler Bartra ve Bardhi’ye misyon vereceği lisana getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir