Trump’ın gizli belge davasında ‘bağımsız incelemenin durdurulması’ talebi

 ABD Adalet Bakanlığı, ABD Temyiz Mahkemesinden, eski Lider Donald Trump’ın malikanesinden alınan evrakların incelenmesi için Florida federal mahkemesi tarafından atanan “bağımsız bir hakem yahut özel bir hakim”in çalışmalarını durdurmasını istedi.

“Bağımsız bir hakem yahut özel bir hakim” sürecinin Trump’ın malikanesinde bilinmeyen evraklar tutmayla ilgili soruşturmayı geciktirdiğini belirten bakanlık avukatları, bağımsız inceleme ile ilgili devam eden tüm çalışmaların durdurulmasını talep etti.

Trump, evrakların “bağımsız bir hakem yahut özel bir hakim” tarafından incelenmesi talebiyle Florida Federal Mahkemesine başvurmuş, mahkeme de Trump’ın talebini uygun bularak New York’tan yarı emekli federal yargıç Raymond Dearie’yi görevlendirmişti.

Adalet Bakanlığı da Florida Federal Mahkemesinin “bağımsız bir hakem yahut özel bir hakim” kararının, bu süreçte el konulan evrakların birçoklarının soruşturma sürecinde kullanılmasını süreksiz olarak yasaklaması nedeniyle temyize gitmişti.

Bu süreçte Trump ayrıyeten, kapalı dokümanlarla ilgili devam eden hukuksal tartışmayı ABD Yüksek Mahkemesine taşıyarak, kelam konusu dokümanların bağımsız formda incelemesine müsaade vermesi talebinde bulunmuş, lakin Yüksek Mahkeme bu hafta bunu reddettiğini duyurmuştu.

ABD Adalet Bakanlığı, soruşturmaya devam etmek için Temyiz Mahkemesinden bağımsız incelemeyi durdurmasını isterken, Trump’ın avukatları kelam konusu dokümanların “kişisel mi yoksa başkanlık dokümanları mı olduğu ve sahiden sınıflandırılıp sınıflandırılmadığının” anlaşılması için bağımsız incelemenin sürmesi gerektiğini savunuyor. (AA)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir